کد خبر 407271

رییس اتحادیه لوازم خانگی در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین؛

تغییر تاریخ اجرای طرح مبارزه با قاچاق لوازم خانگی/ طرح شناسه کالا ۹۸.۱۱.۱۵اجرا خواهد شد

رییس اتحادیه لوازم خانگی از تغییر زمان اجرای طرح شناسه‌دار کردن محصولات لوازم خانگی که به منظور مبارزه با کالا‌های قاچاق در نظر گرفته شده است، به تاریخ ۹۸.۱۱.۱۵ خبر داد.

اقتصادآنلاین فاطمه اکبرخانی؛ چندی پیش اعلام شد که همه تولیدکنندگان و فروشگاه‌های لوازم خانگی داخلی به منظور جلوگیری از قاچاق، ملزم به نصب برچسب شناسه کالا بر روی محصولاتشان هستند و هر کالایی که این شناسه را نداشته باشد از تاریخ 98.10.15 به منزله کالای قاچاق توسط نهادهای نظارتی جمع‌آوری خواهد شد؛ اما مرتضی میری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین از تغییر زمان اجرای طرح شناسه دار کردن محصولات لوازم خانگی به تاریخ 98.11.15 خبر داد.

رییس اتحادیه لوازم خانگی اظهار کرد: متاسفانه یا خوشبختانه طبق تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان مبارزه با قاچاق کالا و وزارت صمت داشتیم، طرح شناسه‌دار کردن محصولات لوازم خانگی را برای کالا‌های داخلی و خارجی تفکیک نکردیم و قرار شد این طرح در تاریخ 98.11.15 اجرا شود اما بعدا اعلام شد که این طرح برای لوازم خانگی ایرانی از تاریخ 198.10.15 و برای لوازم خانگی خارجی از 98.11.15 اجرایی شود.

وی اضافه کرد: بر این اساس، اطلاعیه ما به فروشگاه‌های تهران و شهرستان‌ها این بود که تا مورخ 98.11.5 کالاهای خود را اعلام یا برای آن‌ها شناسه دریافت کنند و بعد از آن ما کالاهای اعلام شده را مورد بررسی قرار دهیم.

نبود زیرساخت لازم برای اخد شناسه کالا در برخی شرکت‌های لوازم خانگی

میری با بیان اینکه کالاهای قاچاق برای اخذ شناسه با مشکل مواجه می‌شوند اما تولیدکننده‌های داخلی در اجرای این طرح مشکلی ندارند، گفت: بنابر صحبت‌هایی که با شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی داشتم هنوز زیرساخت فنی لازم برای اخذ شناسه‌ها در این شرکت‌ها فراهم نشده بنابراین طرح شناسه کالا از امروز (یعنی 198.10.15) اجرا نخواهد شد.

رییس اتحادیه لوازم خانگی تصریح کرد: روز گذشته به تمامی شرکت‌های تولیدکننده نامه زدیم و درخواست کردیم که شناسه تمامی اجناس موجود در مغازه‌ها را صادر کنند، بنابراین از آنجاکه اعلام کالا‌های موجود در مغازه‌ها و فروشگاه‌ها به شرکت‌های تولیدی و دریافت شناسه برای کالا‌ها پروسه زمان‌بری است، به نظر می‌رسد این طرح نهایتا در همان تاریخ 98.11.15 اجرا شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر