{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 405317

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

عضو کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت : حذف دلار از مبادلات تجاری بین کشورها موجب کاهش فشار تحریم های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی روز شنبه در نشست شورای هماهنگی تامین اجتماعی کرمان بااشاره به اینکه  مسیر اقتصادی کشور را می توانیم به وضعیت مطلوب برسانیم،اظهار داشت : فقط باید کار کنیم چون ظرفیت آن را هم داریم و از سویی اتفاقات مثبتی هم بابت همکاری های اقتصادی از جمله حذف دلار از مبادلات تجاری بین کشورها در منطقه رقم خورده که می‌ توانند کمک کننده باشد و اثر تحریم ها را کاهش دهد.

وی ادامه داد: ارزهای دیجیتال را به عنوان راه مقابله با تحریم به جدیت در نظر داریم و چندین ماه روی ان کار کرده ایم، با بانک مرکزی هم جلسه گذاشتیم و دولت آیین نامه نحوه استفاده از آن را ابلاغ کرد .

پور ابراهیمی نیز به وضعیت بودجه ۹۹ پرداخت و افزود: امسال وضعیت بودجه متفاوت از قبل است و بعضا نقطه عطفی برای تصمیم گیری های جدید است.

وی  عنوان کرد: سرفصل های دولت برای منابع، شامل درآمدهای ناشی از خدمات دولت و مالیاتی، منابع ناشی از انتشار اوراق بهادار و نفت است که بودجه امسال دولت نفت را کم کرده و مابقی را در سرفصل خدمات دیده است.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: از کل بودجه عمومی دولت ۸۰ تا ۸۵ درصد تعهدات جاری و الزام آور و مابقی سقف تعهدات عمرانی است که این ترکیب در دنیا برعکس است.

وی بیان کرد: برای اصلاح ساختار بودجه پیشنهاداتی را به دولت دادیم، پیشنهاد ما این بود که اول جلوی فرارهای مالیاتی را بگیرد، سهم مالیات در تولید ناخالص داخلی در دنیا ۲۰ درصد است ما در برنامه ششم این مساله را ۱۰ درصد گرفتیم، اما الان ۶ درصد تقریبا انجام می شود.

پورابراهیمی اظهار داشت: بین ۶۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم که روش های مختلفی برای وصول آن وجود دارد، کافی است دولت اعلام کند سالی ۲۰ درصد از این فرار مالیاتی جلوگیری می کند و می توان به راحتی سالی ۲۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه را از فرار مالیاتی جبران کرد.

وی گفت: سال گذشته ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات از افرادی وصول شد که تا کنون یک ریال مالیات نداده بودند در حالی که میلیاردها تومان کار اقتصادی می کردند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اکنون با سامانه های نرم افزای و سخت افزاری و اطلاعات و فضای مجازی با هم مرتبط هستند، شفافیت بزرگی را می توان ایجاد کرد.

وی افزود: پایه های مالیاتی جدید را گفتیم وضع کنید بر ثروتمندها، مالیات بر عایدی، مالیات بر مجموع درآمد که بزرگترین ظرفیت مالیاتی است.

پورابراهیمی ابراز داشت: اقتصاد کنونی ما فاصله میان غنی و فقیر را بیشتر کرده است و سامانه مالیاتی می تواند این مساله را به تعادل برساند، ۲۰ هزار میلیارد تومان می شود از پایه های جدید مالیاتی را در سال اول داشت و کسری بودجه را پوشش داد.

وی تصریح کرد: درآمد ناشی از فروش نفت، تهاتر، فرآورده نفتی و امثال این درامدهای بعدی است که براورد ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان می شود از آن درامد کسب کرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری