کد خبر 400429

منطقه آزاد ارس قطب ارتباط با اتحادیه اوراسیا می‌شود

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: ‌به‌زودی مناطق آزاد تجاری صنعتی ارس و کاسپین تبدیل به قطب ارتباطی ایران با اتحادیه اوراسیا می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، مرتضی بانک ‌روز یکشنبه در آیین افتتاح طرح های منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس توافقنامه مهمی که به تازگی در عرصه مبادلات بازرگانی ایران منعقد شد، کشورمان می تواند به پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا که تعداد اعضای آن افزایش خواهد یافت، ‌ ۳۰۰ قلم محصول ایرانی را در قالب مبادلات گمرکی بدون تعرفه صادر کند.

 وی افزود: این توافق فرصت مناسبی برای مناطق آزاد به خصوص منطقه آزاد ارس است که بتوانند پل ارتباطی ایران با اوراسیا به خصوص کشور روسیه به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای دنیا باشد. 

وی ادامه داد: بر این اساس ۸۰۰ قلم کالا نیز از کشورهای اوراسیا امکان مبادله با ایران را پیدا کرده اند که موقعیت ارزشمندی برای منطقه می باشد.

 بانک با اشاره به طرح های افتتاح شده امروز در منطقه آزاد ارس گفت: ‌حرکت رو به جلو و فعال سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس در حال انجام است و بر این اساس موقعیت خوبی برای ایجاد تولید و اشتغال به وجود آمده است.

 وی اضافه کرد: با افتتاح اولین کشتارگاه تمام صنعتی در منطقه آزاد ارس و کلنگ‌زنی فاز دوم به همراه طرح های گلخانه ای، برقی و شیمیایی کشورمان در این منطقه از یک واردکننده به صادر کننده تبدیل شده است. 

‌ وی اشاره به این که در آذربایجان شرقی ۲۶۰ هکتار گلخانه ایجاد شده است، یادآوری کرد: ‌ از این مقدار ۶۰ هکتار مجتمع گلخانه ای در منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس فعال است که به زودی ۶۰ هکتار نیز به آن افزوده می‌شود.

 امروز ۸ طرح سرمایه گذاری با اعتبار ۱۴۱۴ میلیارد ریال در منطقه آزاد ارس با حضور مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور و استاندار آذربایجان‌شرقی افتتاح شد.

امروز همچنین کلنگ مرحله دوم یک مجتمع کشتارگاهی برای تولید نخ بخیه، پودر خون و ‌انجام اعمال بسته بندی در منطقه آزاد ارس به زمین زده شد.

منطقه آزاد ارس با بیش از ۵۰ هزار هکتار وسعت به مرکزیت شهر جلفا در ۱۳۰ کیلومتری شمال غرب تبریز واقع شده و با جمهوری های آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان هم مرز است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر