کد خبر 397427

رییس اتاق بازرگانی به وزیر صمت نامه نوشت؛

لغو ابلاغیه عوارض غیرقانونی صادرات معدنی را اعلام کنید/ معاونت معدنی کارشناسی نشده اقدام کرده است

پایش دو ماهه تعیین عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات مواد معدنی که تا پایان آبان ماه اجرا شده قرار است طی نشستی دوباره به تصمیم گیری برای ادامه روند یا کاهش عوارض و یا به طور کلی لغو عوارض گذاشته شود.

اقتصادآنلاین - اکرم شعبانی؛ غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران در نامه‌ای به وزیر صمت در رابطه با ادعای معاونت معدنی وزارتخانه در عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات شرکت‌های فعال حوزه معادن و صنایع معدنی نوشت: معاونت معدنی این موضوع را در توجیه اقدام خود در وضع عوارض غیرکارشناسی و مخل فضای کسب و کار بر تولیدات زنجیره ارزش معادن به کار برده است.

شافعی در این نامه با اشاره به جلسه صبحانه کاری 23 مهر ماه که معاونت معدنی خواستار معرفی چهار شرکت موفق در بازگشت ارز حاصل از صادرات شده بود؛ تاکید کرد: بخشی از گزارش وضعیت بازگشت ارز حاصل از صادرات حوزه سنگ آهن و همچنین سرب و روی احصا شده از شرکت‌های بخش خصوصی در نامه پیوست تقدیم می‌گردد.

به گزارش اقتصادآنلاین در نامه پیوست از 12 شرکت سنگ آهن و 9 شرکت سرب و روی نام برده شده که در طول این مدت موفق به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات خود شده‌اند.

رییس اتاق ایران در ادامه افزوده است: لازم به ذکر است معاونت مذکور با عدم پذیرش نظر کارشناسی دلسوزان و فعالان اقتصادی این زنجیره ارزش و اصرار و ابرام بیش از حد و بدون دلیل مستند کارشناسی اقدام به وضع عوارض بر صادرات طیف وسیعی از محصولات معدنی ناهمگون و عمق تولید مختلف کرده و از انتشار اخبار اینگونه در اقناع فضای عمومی در جهت تثبیت این اقدام بهر می‌برد.

شافعی در پایان این نامه آورده است: با توجه به مستندات پیوست که نشان دهنده عدم صحبت اطلاعات اعلامی در جلسه صبحانه کاری اتاق ایران است و همچنین مصوبات کمیته ماده 12 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و استدلالاتی که پیشتر طی نامه‌ای از سوی این کمیته به استحضار رسید دستور لغو ابلاغیه عوارض غیرقانونی صادرات تولیدات معدنی را صادر فرمایید.

نامه 1

2

3

بیشتر بخوانید
ارسال نظر