کد خبر 395359

برای مقابله با گرانی

گشتِ نامحسوس کنترل قیمت کالا فعال شد

مسئولین درباره نظارت بر بازار با توجه به اصلاح قیمت بنزین به مردم اطمینان خاطر دادند که نظارت‌ها دقیق، مستمر و کارآمد خواهد بود و به‌صورت جدی پیگیری خواهد شد و مردم نگران نباشند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، اسماعیل مهدی‌پور مدیرکل نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت درباره نظارت کارآمد بر بازار گفت: بعد از افزایش قیمت بنزین جلسه کارگروه در روز جمعه 24 آبان برگزار و تصمیماتی برای مدیریت بازار اتخاذ شد.

وی گفت: یکی از تصمیمات این بود که افزایش قیمت کالاها ممنوع اعلام شد. همچنین اقدامات نظارتی بر بازار و اصناف تشدید شود. حسب مصوبات کارگروه تنظیم بازار سازمان حمایت در 25 آبان در ابلاغیه‌ای به تشکل‌ها اعلام کرد که هرگونه افزایش قیمت ممنوع  است و این در زمینه ابلاغیه عمومی تلقی می‌شود و برای مدیریت بازار باید هم‌افزایی داشته باشند.

مهدی‌پور گفت: در عرضه کالا نیز در مکاتبه با فروشگاه‌های زنجیره‌ای، اتاق اصناف و مراکز پخش اعلام شد هرگونه تغییرقیمتی که از مبادی تأمین انجام می‌شود به سازمان حمایت اعلام شود و مذاکراتی هم با تشکل‌ها انجام شده که تشکل‌ها و اتحادیه‌های پخش اعلام آمادگی برای همکاری داشته‌اند و ارسال دستورالعمل نظارتی لازم به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت در راستای گشت مشترک با تعزیرات حکومتی برای رصد بازار به‌صورت محسوس و نامحسوس انجام شده است.

مدیرکل نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت افزود: روز گذشته 20 اکیپ برای مناطق مختلف تهران تقسیم‌بندی شدند و در بررسی‌ها خللی در کار بازار و عرضه و تقاضا مشاهده نشده است البته رصد بازار به‌صورت مستمر انجام خواهد شد.

او اضافه کرد: از روز جمعه همه کالاها مشمول تثبیت قیمت‌گذاری سازمان حمایت شده‌اند و حق افزایش قیمت تا اطلاع ثانوی نخواهند داشت. نظارت بر قیمت کالاها و رصد بازار به‌صورت مستمر انجام می‌شود. با دستورالعمل‌های تهیه‌شده رصد، پایش و تشدید نظارت‌ها انجام می‌شود.

علی عوض‌پور مشاور اتاق اصناف گفت: اتاق‌های اصناف در راستای سیاست‌های تنظیم بازار و سیاست‌های دولت اولویت‌هایی در شبکه حمل‌ونقل درون‌شهری به وزارت کشور اعلام کرده است و از آنجایی که اصناف آخرین حلقه زنجیره تأمین و توزیع کالا هستند واحدهای صنفی مکلف هستند در راستای سیاست‌های تنظیم بازار کالا را عرضه کنند که در همین راستا هزار و 570 بازرس در سطح کشور کار بازرسی و نظارت را انجام می‌دهند، علاوه بر این با توجه به 7 هزار و 800 اتحادیه صنفی در کشور بر تشدید بازرسی‌ها تأکید شده است، بازرسی‌ها از روز جمعه آغاز شده و  تا این لحظه افزایش قیمتی نداشته‌ایم و تا اطلاع ثانوی نیز هیچ کالا و خدماتی افزایش قیمت نخواهد داشت.

عوض‌پور در ادامه گفت: کالاهایی که متأثر از حمل‌ونقل می‌شوند دسته‌بندی شده‌اند و سهمیه‌ها برای مدیریت حمل‌ونقل مشخص شده است. در جلسات دیروز و امروز به تشکل‌ها نقطه نظرات سازمان حمایت ابلاغ شده است و تشدید نظارت یکی از اولویت‌ها بوده است.

وی اضافه کرد: ستاد تنظیم بازار از اولین ساعات جمعه تشکیل جلسه داده است و به‌صورت روزانه نظارت‌ها را انجام خواهد داد. دولت اگر بتواند کالا را به‌اندازه کافی تأمین کند مشکلی در توزیع و تزریق کالا نخواهیم داشت قیمت‌ها نیز افزایش نخواهند یافت و سیاست‌ها نیز اثرگذار خواهد بود.

عوض‌پور گفت: 350 بازرس تحت نظارت اصناف تهران فعالیت می‌کنند همچنین بیش از 135 اتحادیه داریم که با بازرسین حرفه‌ای خود کار نظارت و بازرسی را انجام می‌دهند.

او افزود: با توجه به وسعت تهران بازرسی‌ها به‌صورت منطقه‌ای انجام می‌شود و بازرسی‌های مشترک نیز با سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار انجام می‌شود.

محمد علی اسفنانی معاون سازمان تعزیرات حکومتی گفت: آنچه در قانون وظیفه سازمان تعزیرات آمده رسیدگی به تخلفاتی است که از طریق اتاق اصناف، سازمان حمایت و مردم اعلام می‌شود که بررسی می‌شود و حکم صادر می‌کنیم.

معاون سازمان تعزیرات حکومتی ابراز کرد: قانون اجازه داده شعب و رؤسای شعب ما همراه گشت‌ها در محل حضور داشته باشند و با تشکیل شعبه سیار کار نظارت را انجام دهند.

او اضافه کرد: 70 شعبه سازمان تعزیرات در تهران کار نظارت را انجام می‌دهند.

اسفنانی گفت: کار نظارت سازمان تعزیرات حکومتی شبانه‌روزی است و ساعت مشخصی برای فعالیت نداریم بلکه در تمام ساعات شبانه‌روز آماده انجام وظیفه و فعالیت هستیم و در محل حضور خواهیم داشت.

او با توجه به اعلام اینکه هیچ افزایش قیمتی قابل قبول نیست گفت: رسیدگی‌ها انجام می‌شود، پرونده تشکیل و حکم صادر خواهد شد. از امروز بازرسین سازمان تعزیرات در سطح شهر تهران حضور یافتند و کار نظارت بر قیمت‌ها را انجام دادند.

سیدمجتبی شفیعی دبیر ستاد پایش حمل‌ونقل شهری وزارت کشور گفت: روز جمعه بعد از اجرای طرح سامانه پایش حمل‌ونقل تشکیل و دستورالعمل‌ها ابلاغ شد. کارگروهی متشکل از وزیر کشور، ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و وزارت نفت تشکیل و جلساتی مبنی بر سهمیه‌بندی خودروها برگزار شد. موارد دیگر نیز در دستور کار است که به‌صورت پویا بررسی می‌شود و در صورت تغییر اعلام و برای اجرا ابلاغ می‌شود.

او افزود: یکی از موارد کرایه‌ها و نرخ‌هاست که ممکن است موجب نگرانی باشد و تا این لحظه در سراسر کشور حتی یک مورد افزایش قیمتی مشاهده نشده است و تاکنون تخلفی از لحاظ افزایش نرخ کرایه‌ها روی نداده است. با توجه به تصمیم‌گیری‌ها فعلاً هیچ تغییر قیمتی نخواهیم داشت و ابزارهای نظارتی تحت نظارت سازمان حمایت اعمال می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • رضا
    ۰ ۰

    حقه بازان بر مسند نشسته خود شراب می نوشند دیگران را به جرم باده خواری شلاق میزنند. عجب مزحک است حکومت روباهان بر گوسفندان بینوا