{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 374678

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

این روزها بازار لوازم محرم نیز از گرانی که بر بقیه بازارها سایه افکنده بی نصیب نمانده، به طوری که فعالان این صنف اظهار می‌کنند که لوازم و ادوات عزاداری محرم امسال تا بیش از دو برابر نسبت به سال گذشته گرا‌ن‌تر شده است.

اقتصاد آنلاین – فاطمه اکبرخانی؛ برگزاری مراسم عزاداری در محرم و صفر آداب و آیینی دیرینه است که همه ساله با شوری عجیب در ایران برگزار می‌شود و علم، پرچم، خیمه، طبل، دهل، علامت و زنجیر از ادوات اصلی این ایام است.

بازار بزرگ تهران یکی مراکز بورس عرضه این لوازم به حساب می‌آید به طوریکه در روزهای نزدیک شدن به ماه محرم رنگ و بوی عاشورایی به خود گرفته و سرتاسر خیابان منوچهری پر می‌شود از پرچم‌های سبز و مشکی و طبل و علامت و لباس‌های عزاداری.

اما دو سالی است که کسبه این بازار از گرانی بیش از حد لوازم عزاداری، ناشی از افزایش قیمت دلار و تاثیر آن بر پارچه و سایر ادوات این ماه گله می‌کنند و امسال نیز با مراجعه میدانی خبرنگار اقتصاد آنلاین از افزایش دو برابری قیمت اجناس نسبت به سال گذشته خبر می‌دهند.

یکی از مغازه‌داران این صنف گفت: لوازم محرم بالاخره متقاضی دارد اما امسال لوازم عزاداری به شدت گران شده و مردم با این وضعیت نمی‌توانند نذورات خود را ادا کنند.

کسبه دیگر به گران شدن پارچه و در پی آن افزایش قیمت انواع پرچم اشاره کرد و افزود: با توجه به افزایش نرخ ارز و گران شدن پارچه، قیمت انواع پرچم نیز در این بازار افزایش قیمت داشته به طوریکه قیمت انوع پرچم‌های زربافتی از 150 تا 700هزار تومان نیز رسیده‌ است.

یکی از مغازه‌داران گفت: برخی از پرچم‌ها چاپی هستند و نمی‌توانیم مانند پرچم‌های دوختی و زربافتی از موجودی سال قبلمان استفاده کنیم به همین خاطر هزینه به روز دارند؛ در حال حاضر قیمت پرچم‌های دوختی بین 60 تا 600هزار تومان و پرچم‌های چاپی 20 تا 100هزار تومان متغیر است.

قیمت سایر ادوات عزاداری

بنابر گزارش میدانی خبرنگار اقتصاد آنلاین، قیمت "خیمه" در این بازار از 20 تا 150هزار تومان، "بسته‌های سربند" از 15 تا 20هزار تومان، "زنجیر" از 10 تا 35هزار تومان و "پیراهن مشکی ساده مردانه" بین 35 تا 120هزار تومان متغیر است.

علامت داریم 500میلیون!

"علم یا علامت" یکی از شاخص‌ترین لوازم دسته‌های عزاداری به شمار می‌آید که در بازار تهران بیشترین قیمت را به خود اختصاص داده است.

یکی از مغازه‌داران درباره قیمت علامت گفت: با توجه به افزایش بهای فولاد و آهن، قیمت علم هم گران شده؛ علامت داریم که قیمت آن یک میلیون تومان است، نوعی علامت هم داریم که طلاکوب است و قیمتی حدود 500میلیون تومان و یا بیشتر دارد.

طبل 2میلیونی موجود است

"طبل" یکی دیگر از ادوات هیئت‌های عزاداری است که قیمت طبل بین 200هزار تا 2میلیون تومان است.

"دهل" یکی از لوازم کوبه‌ای عزاداری است و قیمت آن حدود 100 تا 400هزار تومان است.

"سنج" نوعی ساز ضربی و مانند دهل در عزاداری های زنجیرزنی رایج است و قیمتی حدود از 120 تا 250 هزار تومان دارد.

بر اساس این گزارش، اگرچه همه ساله ایران میزبان عزاداری سیدالشهدا است اما افزایش قیمت‌ها باعث شده تا مردم برای تهیه این وسایل نسبت به سال گذشته هزینه بیشتری متحمل شده و حتی عده‌ای نتوانند از پس این مخارج برآیند؛ همچنین علاوه بر افزایش قیمت لوازم ذکر شده امسال در سایر بازارهایی که به نوعی به ماه محرم مرتبط‌ اند، مانند اقلام خوراکی رب، برنج، روغن و ظروف یکبار مصرف نیز شاهد افزایش قیمت‌ دو تا سه برابری هستیم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری