کد خبر 351179

وزیر صنعت، معدن و تجارت؛

ارز ۱۴هزار تومانی هم موجب رشد صادرات نشد/ دلیل عدم رشد صادرات بررسی شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز ارز به ۱۴ هزار تومان رسیده، اما به آن اندازه صادرات رشد نداشته و باید علت ریشه یابی شود.

به گزارش اقتصادآنلاین ، رضا رحمانی شامگاه شنبه در نشست مشترک با هیات رئیسه فراکسیون توسعه صادرات غیرنفتی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وظیفه وزارت صنعت، حمایت از تولید است، افزود: باتوجه به شرایط ارزی، صادرات توجیه پذیر و واردات و قاچاق توجیه ناپذیر شده، با این حال انتظار می رفت صادرات در سال گذشته افزایش یابد، اما اینگونه نشد و نیاز به ریشه یابی دارد.

وی تصریح کرد: همه تشکل ها متفق القول بودند که با افزایش نرخ ارز به 6 هزارتومان، صادرات رونق می یابد، درحالی اکنون ارز به 14 هزار تومان رسیده،ولی صادرات به آن اندازه رشد نیافته است.

رحمانی با بیان اینکه صادرات به کشورهای منطقه در اولویت قرار گرفته، گفت امسال، به عنوان «رونق تولید» و راهکار اصلی آن توسعه صادرات است، بنابراین در مقابل کسانی که خلاف این شعار عمل کنند، می ایستیم.

وزیر صنعت، بازگشت ارز حاصل از صادرات و ارائه مشوق های صادراتی را 2 مساله مهم بخش تجارت قلمداد کرد و گفت: اکنون صادرات به کشورهای همسایه 23 میلیارد دلار است که 2 درصد واردات این کشورها را تشکیل می دهد، اما برای دستیابی به چهار درصد تلاش می شود.

** صادرات ناچیز به کشورهای آفریقایی

رحمانی اضافه کرد: کشورهای آفریقایی نیز ظرفیت خوبی برای واردات محصولات ایرانی دارند، اما صادرات به این کشورها ناچیز است و در این زمینه برنامه ریزی نیاز داریم.

وی ضمن تاکید بر اینکه برای صادرات به کشورهای همسایه، باید زیرساخت ها را فراهم و تقویت کرد، افزود: دولت هم در این ارتباط کم و کاستی هایی دارد، چنانچه در زمینه رایزن های بازرگانی مشکلاتی وجود دارد، باید آن را برطرف ساخت.

وزیر صنعت، صادرات 9 میلیارد دلاری به عراق و 2 میلیارد و 600 میلیون دلاری به افغانستان را یادآور شد و گفت: رونق صادرات، نیاز به اصلاح زیرساخت ها دارد، اما باید باور کرد، اقلام مصرفی را نمی توان در شرایطی که مردم نیاز دارند، صادر کرد.

وی اضافه کرد: درباره پیمان سپاری ارزی نیز ضرورت دارد کارگروه مشترکی بین مجلس و دولت تشکیل شود و نواقص آن بررسی و راهکار ارائه شود.

رحمانی خاطرنشان ساخت: چنانچه صادرات اهمیت دارد، باید مبلغ مشخصی را برای ایجاد این زیرساخت ها تخصیص دهیم و از نمایندگان مجلس درخواست کرد تا با تخصیص اعتبار برای این منظور، به حل مشکلات و تقویت زیرساخت های صادرات کمک کنند.

پارسال 44 میلیارد و 400 میلیون دلار صادرات غیر نفتی و 42 میلیارد و 600 میلیون دلار واردات کشورمان ثبت شده است .

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • احمد
  ۴ ۰

  آقای وزیر با داشتن معاونی به مانند جناب سرقینی نیازی نیست عدم صادرات را ریشه یابی کنی قول میدم تا دو ماهه آینده فاتحه تولید را در زمینه فولادی بخونه.

 • حسین
  ۳ ۰

  اون آقای اقتصاد دان جوان که مدافع سرسخت بالا بردن قیمت دلار و آزاد گذاشتن قیمت ها بود بایستی جواب بدهد .
  مگر بدون تولید در مقیاس زیاد میتوان صادرات هم داشت؟
  ارگانهای مربوطه هیچ آماری از تولید و مصرف ندارند!
  مشکل اصلی اقتصاد سود بالای بانکی است.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  توهم تک رقمی و سپس با 180 درجه تغییر جهت اینک رویای رشد صادرات بوسیله نابودی پول ملی و ...
  خدا شفا بده!