کد خبر 332514

آیت الله مکارم شیرازی:

سازمان تعزیرات در برخورد با متخلفان باید قاطع باشد

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، مشکلات اقتصادی کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: تا زمانی که سازمان تعزیرات حکومتی قاطعیت پیدا نکند و جلوی متخلفان عمده را نگیرد فایده ای نخواهد داشت و مشکلی حل نمی شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، وی در دیدار مدیرکل تعزیرات استان تهران اظهار کرد: اگر کار جهادی در تعزیرات نشود وضع فعلی ما را به نتیجه مطلوب نخواهد رساند.
وی افزود: متاسفانه بخشی از تجار و کسبه از تعزیرات به هیچ وجه نمی ترسند، شما باید این مساله را آسیب شناسی کرده و به گونه ای برنامه ریزی کنید که متخلفان از تعزیرات حساب ببرند.
آیت الله مکارم شیرازی، قاطعیت داشتن بویژه در مقابل افراد صاحب نفوذ را به مسئولان تعزیرات توصیه و تاکید کرد: این که عده ای کاسب جزء را به خاطر مسائل کوچکی بگیرند و پرونده های زیادی روی هم انباشته شود و به گردن کلفت ها و دانه درشت ها نپردازند، اینها افتخار و هنر نیست.
وی با تاکید بر لزوم برخورد با پدیده قاچاق، اظهار داشت: این همه قاچاق در بخش ها و محصولات مختلف صورت می گیرد، آیا تعزیرات از اینها خبر ندارد؟ به عقیده ما اگر بخواهد کاری صورت گیرد باید سازمان تعزیرات به کلی متحول شود.
وی با بیان این که امروز مسائل اقتصادی ما به کلاف سردرگمی تبدیل شده است تصریح کرد: عوامل مختلفی دست به دست هم داده که نتیجه آن فشار کم سابقه بر مردم و بویژه طبقات ضعیف است.
این مرجع تقلید با تاکید بر این که باید این فشار اقتصادی از دوش مردم برداشته شود چراکه ادامه آن به صلاح کشور و نظام نیست، تحقق این مساله را منوط به کار جهادی و همکاری همه ارگان ها و دستگاه ها از جمله تعزیرات دانست.
وی با تاکید بر این که باید فرهنگ انصاف و رعایت مسائل اخلاقی، شرعی و دینی در جامعه احیا شود، گفت: متاسفانه در فضاهای مجازی این فرهنگ مورد تخریب واقع شده و در نتیجه برخی به دنبال سود بیشتر و ثروت اندوزی با هر وسیله ای هستند.
آیت الله مکارم شیرازی از عدم نظارت بر بازار ارز نیز انتقاد کرد و گفت: این که عده ای ارز با نرخ دولتی دریافت کنند و پول آن را به بازار برنگردانند؛ یا محصولی وارد نکنند و یا با قیمت بالا به بازار عرضه کنند و کسی هم متعرض آنها نشود، این نشان از یک ضعف و خلاء جدی دارد.
وی ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم بویژه اقشار متوسط و ضعیف جامعه، یادآورشد: اگر جلوی متخلفان بزرگ گرفته شود، بخش قابل توجه و مهمی از مشکلات اقتصاد کشور حل خواهد شد.
وی در پایان خواستار چاره اندیشی مسئولان برای حل مشکلات کشور شد و گفت: ما نگران وضع کنونی هستیم، امیدواریم چاره ای برای حل مشکلات اندیشیده شود، دولت، مجلس، قوه قضاییه و دیگر نهادها همه دست به دست بدهند تا مشکلات مردم به حداقل برسد و دامن همت به کمر زنید و این کار را با جدیت دنبال کنید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر