کد خبر 321124
  • صفحه اصلی
  • گلایه رییس اتاق تهران از بالا بودن قیمت کالاهای داخلی در مقایسه با ارز نیمایی
در گفت و گو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

گلایه رییس اتاق تهران از بالا بودن قیمت کالاهای داخلی در مقایسه با ارز نیمایی

رییس اتاق تهران عمده مشکل صادرکنندگان را قیمت بالای کالا‌های داخلی در مقایسه با ارز سامانه نیما دانست.

اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ مسعود خوانساری در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادآنلاین درباره آینده نرخ ارز اظهار کرد: نظر دادن درباره آینده بازار ارز پیش‌بینی نیست بلکه پیش‌گویی است و من پیشگو نیستم اما زمانی می‌توان گفت نرخ ارز به قیمت واقعی رسیده که عرضه و تقاضای آن در بازار به تعادل برسد.

او ادامه داد: ملاک اصلی برای نظر دادن درباره نرخ، به تعادل رسیدن عرضه و تقاضای ارز در بازار است و اگر این اتفاق به طور کامل بیفتد می‌توان درباره قیمت ارز نظر داد؛ در حین حال بانک مرکزی به عنوان متولی این امر باید نظارت کامل داشته باشد.

خوانساری به کاهش فاصله نرخ ارز آزاد و نیما اشاره کرد و گفت: اگر چه فاصله نرخ ارز در بازار آزاد و سامانه نیما کاهش پیدا کرده اما مشکل اصلی این است که دولت تاکید دارد صادرکنندگان ارز خود را به سامانه نیما عرضه کنند در حالی که قیمت‌ کالا‌هایی که در داخل عرضه می‌شود بیشتر از قیمت ارز در سامانه نیما است و همین موضوع صادرکنندگان را در عرضه ارز با مشکل رو به رو کرده است.

 

ارسال نظر

  • سارا
    ۰ ۰

    باسلام و احترام با توجه به اینکه روند واردات کالا اغلب به بیش از 1 ماه رسیده (مربوط به صنعت و معدن و بانکی شدن ها) و ... طبیعتا هزینه های انبار داری و دموراژ ای اضافه و... باعٍ افزایش می شود که ارز نیمایی هم چندان جبران این افزایش را نکرده