کد خبر 311580

کارنامه ۷ماهه تجارت خارجی کشور

کالاهای ایران بیشتر به کدام کشورها می‌روند؟/ واردات کاهش یافت

رییس کل گمرک ایران جزییات تجارت خارجی کشور را در هفت ماهه سالجاری تشریح کرد و گفت:واردات ایران در این مدت نسبت به هفت ماهه سال گذشته ۸.۶۸درصد از نظر وزنی و ۱۱.۷درصد از حیث ارزش دلاری کاهش داشته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین ، فرود عسگری در تشریح جزییات تجارت خارجی کشور، اظهار داشت: صادرات غیر نفتی ایران در هفت ماهه سال‌جاری از مرز ۲۷ میلیارد دلار گذشت و به ۲۷ میلیارد و ۲۲۹ میلیون دلار رسید.

وی افزود: براساس تازه‌ترین آمار گمرک از تجارت خارجی هفت ماهه سال‌جاری، در این مدت حجم صادرات غیرنفتی ایران به ۶۷ میلیون و ۳۶۲ هزار تن رسیده که ارزش آن رقمی برابر ۲۷ میلیارد و ۲۲۹ میلیون دلار می‌شود.

به گفته رییس کل گمرک ایران، تا پایان مهر ماه سال‌جاری صادرات ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش  ۱۳.۳۵ درصدی از نظر ارزش دلاری داشته است.  از سوی دیگر در همین مدت میزان واردات قطعی کالا به ایران ۱۸ میلیون و ۹۲۹ هزار تن به ارزش ۲۶ میلیارد و ۳۰۳ میلیون دلار بوده است. عسگری ادامه داد: واردات ایران در این مدت نسبت به هفت ماهه سال گذشته ۸.۶۸ درصدی از نظر وزنی و ۱۱.۷ درصدی از حیث ارزش دلاری کاهش داشته است.

اقلام عمده صادراتی

عسگری در ادامه به بیان جزئیات عمده ترین اقلام صادراتی کشور پرداخت و افزود : اقلام عمده صادراتی ایران در این مدت به ترتیب میعانات گازی به ارزش ۲ میلیارد و ۷۱۸ میلیون دلار و سهم ارزشی ۹ و ۹۸ صدم درصد، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۲۲۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۴۹ صدم درصد، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین به ارزش ۹۸۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۶۰ صدم درصد، متانول به ارزش ۸۴۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۱۲ صدم درصد و پلی‌اتیلن گرید فیلم به ارزش ۶۹۱ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲ و ۵۴ صدم درصد بوده است.

وی با اشاره به گزارش گمرک ایران در این خصوص، گفت:در مدت مذکور ۳۱.۴۲ درصد از ارزش کل صادرات ایران مربوط به پتروشیمی‌ها، ۹.۹۸ درصد مربوط به میعانات گازی و ۵۸.۶۰ درصد مربوط به سایر کالاها بوده است.

اقلام عمده وارداتی به ایران

رییس کل گمرک ایران در رابطه با اقلام عمده وارداتی به ایران گفت: اقلام عمده وارداتی در این مدت، شامل ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۱۰۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴.۲۱ درصد، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری ردیف ۸۷۰۳ بنزینی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ تا کمتر از ۳۰ به استثنای لاستیک به ارزش یک میلیارد و ۹۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴.۱۷ درصد، برنج به ارزش ۹۸۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳.۷۵ درصد، لوبیای سویا به ارزش ۷۸۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ درصد و الکترود زغالی برای کوره‌ها به ارزش ۳۲۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱.۲۲ درصد بوده است.

کالاهای ایران بیشتر به کدام کشورها می‌روند؟

عسگری سپس به تشریح عمده‌ترین خریداران کالای ایرانی پرداخت و بیان کرد: در این مدت مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران به ترتیب پنج کشور عراق با ۵ میلیارد و ۷۳۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۱.۴ صدم درصد، چین با ۵ میلیارد و ۳۷۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۹.۷۶ درصد، امارات متحده عربی با ۴ میلیارد و ۶۳۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۷.۳ درصد، افغانستان با یک میلیارد و ۸۷۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶.۸۷ صدم درصد و هند با یک میلیارد و ۳۹۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵.۱۴ درصد بوده‌اند.

عمده‌ترین صادرکنندگان کالا به ایران

وی ادامه داد: در مقابل واردات عمده کالاها به ایران نیز در هفت ماهه سال‌جاری به ترتیب از پنج کشور چین با ۶ میلیارد و ۶۲۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۵.۱۸ درصد، امارات متحده عربی با ۳ میلیارد و ۹۳۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۴.۹۵ درصد، جمهوری کره با یک میلیارد و ۶۳۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶.۲۱ درصد، هند با یک میلیارد و ۵۰۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵.۷۱ درصد و آلمان با یک میلیارد و ۴۲۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵.۴۲ درصد انجام شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر