کد خبر 300577

نذری را در این ظروف بریزید

یک کارشناس تغذیه گفت: ظروف خانگی و نیز ظروف یکبار مصرف با پایه گیاهی بهترین ظروف برای توزیع نذری هستند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، فرزاد بابایی، با اشاره به افزایش استفاده از ظروف یک بار مصرف برای توزیع نذورات ماه محرم، اظهار کرد: استفاده از ظروف یک بار مصرف بر روی سلامت افراد اثر می‌گذارد و حتی ممکن است موجب ایجاد بیماری‌هایی از جمله سرطان و آلزایمر شود، بنابراین لازم است افراد در استفاده از این ظروف دقت کافی داشته باشند.

بابایی با اشاره به وجود سه نوع ظروف یکبار مصرف گفت: ظروف یک بار مصرف به سه صورت پلاستیکی یا فومی، آلومینیومی و با پایه گیاهی عرضه می‌شود که هر یک از این ظروف ویژگی‌های خاص خود را دارند.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از ظروف فومی برای غذاهای گرم با آسیب جدی برای سلامتی همراه است خاطرنشان کرد: این ظروف قابلیت نگهداری از غذای سرد را دارند، اما اگر غذا با دمای بیش از 50 تا 60 درجه سانتی‌گراد در آنها نگهداری شود، بافت ظرف ذوب شده و انتشار مواد ظرف در غذا موجب سرطان‌زا بودن آن می‌شود.

بابایی با بیان اینکه سرطان زا بودن ظروف فومی به اثبات رسیده، گفت: یک بار استفاده کردن از این ظروف ممکن است با آسیب جدی همراه نباشد، اما استفاده طولانی‌مدت از این ظروف باعث سرطان خواهد شد.

این کارشناس تغذیه در خصوص استفاده از ظروف آلومینیومی اظهار کرد: این ظروف می توانند برای نگهداری غذاهای گرم استفاده شود، چون بافت این ظروف در مواجهه با مواد غذایی گرم آسیبی نمی بیند، اما استفاده از این ظروف هم با توجه به مضرات آن برای سلامتی افراد توصیه نمی شود.

وی افزود: استفاده از ظروف آلومینیومی به علت تاثیری که بر بافت مغزی می‌گذارد در دراز مدت می‌تواند منجر به بیماری آلزایمر شود.

بابایی ظروف با پایه گیاهی را بهترین نوع ظروف یک بار مصرف دانست و تصریح کرد: ظروف با پایه گیاهی مورد تایید بوده و به علت اینکه مواد اصلی تشکیل دهنده آن از نشاسته و ذرت می باشد هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی‌کند و حتی بافت تجزیه پذیری داشته و برای محیط زیست هم تهدیدی محسوب نمی‌شود.

وی اظهار کرد: متاسفانه استفاده از ظروف با پایه گیاهی به علت گران بودن و تولید کم آن رایج نیست.

این کارشناس تغذیه در ادامه با تاکید براینکه در ایام محرم به علت افزایش نذورات حجم زباله‌های تولیدی ظروف یک بارمصرف افزایش چشمگیری پیدا می‌کند، گفت: باید در این خصوص فرهنگ‌سازی صورت گیرد و افراد بهداشت محیط زیست را در نظر داشته باشند و به منظور پاکیزه ماندن محیط  زیست و پیشگیری از مشکلاتی که استفاده از ظروف یک بار مصرف برای سلامتی به وجود می‌آورد، توصیه می شود افراد برای نذری گرفتن از ظروف منزل خود استفاده کنند.

بابایی در خصوص زیاده‌روی در مصرف نذورات هم هشدار داد و افزود: استفاده از نذوراتی مانند شربت و شله‌زرد که در تهیه آنها از قندهای ساده استفاده می‌شود باید محدود شود، زیرا قندهای ساده هیچ خاصیتی برای بدن نداشته و بلافاصله موجب افزایش قند خون و سپس کاهش قند خون می‌شود که تکرار مصرف این مواد و بالا و پایین آمدن قند خون  می‌تواند افزایش چربی خون را نیز به دنبال داشته باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر