کد خبر 289684

مشاور معاون ریاست جمهوری:

صادرات ایران به عراق ۲۲درصد افزایش یافت

مشاور معاون ریاست جمهوری و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه در سفر به شهرستان سردشت گفت: ۲۵درصد صادرات غیر نفتی ایران به کشور عراق است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، دانایی فر در سفر یک روزه خود به شهرستان سردشت پس از بازدید از مرز کیله در نشستی هدف از سفر را آگاهی از نحوه فعالیت بازارچه مرزی کیله و بررسی مسائل و ‌مشکلات موجود در مبادلات اقتصادی آذربایجان غربی با اقلیم کردستان عراق عنوان کرد و گفت: سالانه بطور خالص ۲۵ درصد صادرات غیر نفتی به عراق داریم اما چون ظرفیت اقتصادی ما برای صادرات بسیار بیشتر از این است این مقدار متناسب با استحقاق و ظرفیت ما نیست.

دانایی فر همچنین به آمار صادرات اشاره کرد و گفت: در چهار ماهه اول سالجاری صادرات ما به عراق ۲۲ درصد افزایش یافته است و ‌میزان صادرات از مرز کیله سردشت نیز نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۲۱ درصد رشد داشته است.

وی مزایایی که ایران برای توسعه روابط اقتصادی با عراق دارد رابرشمرد و گفت: ۱۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق،‌ ۱۸ گذرگاه و فاصله بسیار  کم مرزهای ایران با شهرهای عمقی عراق از مزایایی است که کشور ما در ارتباط با عراق از آن برخوردار است.

دانایی فر از وجوه مشترک فرهنگی ایران با عراق به عنوان یک امتیاز ویژه‌ یاد کرد که سایر کشورهای همسایه عراق از آن بی بهره اند.

وی ادامه داد: روابط ما با عراق در زمان مبارزه مردم آن با رژیم طاغوت صدام به نحوی بود که مرزهای ما به روی آنان باز بود در حالی که به گفته خودشان تمام دنیا از آنها رویگردان بودند.

مشاور معاون ریاست جمهوری و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه ثروت فراوان و سرمایه نقدی کشور عراق را از دیگر مزایایی آن برشمرد و گفت: در مرودات تجاری با عراق با کشوری ثروتمند روبرو هستیم که سلایق و ذائقه آنها با ما سازگار است و تولیدات ‌وکالای ایرانی را با اطمینان خاطر می پسندند.

مشاور معاون ریاست جمهوری با بیان اینکه مردم شهرستان سردشت استحقاق آن را دارند که سطح رفاه عمومی آنها  بالا رفته وبیکاری در این شهرستان ریشه کن شود، افزود: در  صورتی که مردم سردست تمایل به فعالیت اقتصادی در کشور عراق باشند ما برای حمایت از آنها اعلام آمادگی می کنیم.

وی بیان کرد: با اقداماتی که انجام می گیرد موضوع بازارچه ها، بحث‌کولبری و کارتهای مرزی در منطقه ساماندهی می‌شود و اطمینان داد که افزایش صادرات از مرز کیله، وضعیت بازارچه و پیله وران در دستور کار دولت قرار می گیرد.

رضا حسینی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: معیشت مردم منطقه به درآمدهای مرزی وابسته است و ‌باید در برنامه ریزی محلی و منطقه ای این واقعیت  را لحاظ کنیم.

وی بیان کرد: دنبال توسعه بعضی از مشاغل در مرز هستیم و پرداخت وامهای کم بهره برای ایجاد اشتغال یکی از برنامه های ما در این راستا است که خوشبختانه استان آذربایجان غربی رتبه برتر کشوری را در جذب این وامها دارد.

 حسینی ادامه داد: ایران از قدیم الایام به عنوان محور تجاری برای عبور کالاها استفاده شده و این موقعیت که هنوز هم وجود دارد در استان آذربایجان غربی با پنج پایانه و بازارچه مرزی برجسته تر از سایر نقاط است. ما دنبال تقویت زیر ساخت های مرز کیله هستیم و باید برای انجام آن برنامه ریزی اساسی کرده و ساختار آن را با تمام پیش بینی های لازم طراحی کنیم. 

وی بر هماهنگی ادارات و ارگان‌های مستقر در منطقه و مرز کیله تاکید کرد و گفت: در صورت هماهنگی و همکاری ادارات و ارگانها می‌توانیم به اهداف مورد انتظار در رابطه با توسعه ورونق اقتصادی در مرز کیله برسیم.

در ادامه نڗاد جهانی، فرماندار سردشت نیز به تعدادی از مطالبات مردم منطقه اشاره کرد وگفت: تقویت مرز کیله با توجه به عملکرد خوبی که امسال و سال گذشته در حوزه صادرات داشته است یکی از مطالبات مردم منطقه است.

وی، تبدیل شدن مرز کیله را از دیگر مطالبات عنوان کرد و گفت: با توجه به موقعیت مرز کیله و نزدیکی آن به مراکز جمعیتی اقلیم کردستان عراق می طلبد که رسمی شدن آن با جدیت دنبال شود. تردد مسافرین از مرز کیله نیز مورد انتظار است.

 جهانی تصریح کرد: با وجود شرایط خاص و محدودیت‌های بودجه‌ای که وجود دارد امسال اعتبار ویژه‌ای به عنوان پروژه محرک اقتصادی به مرز کیله اختصاص یافته و حصار کشی و ساماندهی محوطه آن در دستور کار است. هنوز هم کمبودهای در این مرز وجود دارد که امیدوارم با همت و نگاه ویژه مسئولین در سطوح ملی و استانی برطرف گردد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر