کد خبر 280769

به بهانه عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه؛

شرکت‎ها فروش لوزام خانگی را متوقف کردند

تولیدکنندگان لوازم خانگی عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه را بهانه کرده و ضمن کاهش تولید مدام بر طبل گرانی می کوبند، از طرف دیگر شرکت های خارجی هم توزیع محصولات خود را به بازار محدود و حتی متوقف کرده اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، فروشندگان لوازم خانگی کسب و کارشان راکد شده و خبری از مشتری نیست. گویا همه منتظر تعیین تکلیف بازار هستند و دست از خرید برداشته اند، همین رکود عاملی شده تا تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم خانگی هر روز با مشکلات متعددی روبه رو شوند که هنوز راه علاجی برای آنها توسط دولت ارائه نشده است.

از طرفی تولیدکنندگان لوازم خانگی عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه را بهانه کرده و ضمن کاهش تولید مدام بر طبل گرانی می کوبند، این در حالی است که فروشندگان لوازم خانگی عدم کشش بازار را مطرح و معتقدند در صورت گرانی رکود بازار تشدید خواهد یافت.

رضایی یکی از فروشندگان لوازم خانگی با اشاره به اینکه متأسفانه شرکت های داخلی و خارجی توزیع محصولات خود را به بازار محدود و حتی متوقف کرده اند می گوید: قبلاً کالاها را 45 روزه یا یک ماهه از شرکت ها خریداری می کردیم اما در حال حاضر شرکت ها می گویند کل قیمت کالا را باید بپردازیم تا اجناس را یک ماهه یا 45 روز به شما تحویل دهیم.

وی با بیان اینکه 90 درصد شرکت های خارجی لوازم خانگی توزیع محصولات خود را به بازار متوقف کرده اند، افزود: هر کدام از این شرکت ها در طول یک یا دو ماه آینده  قیمت محصولات را تا 30 درصد افزایش داده بودند با این حال حاضر به توزیع کالاها به بازار نیستند.

ملکی دیگر فروشنده خرد لوازم خانگی با بیان اینکه عمده کالاهای این بخش وارداتی است، می گوید: مغازه داران اصلاً فروشی نداشته و بیرون از مغازه های خود نشسته اند. نکته قابل تأمل این است که دیروز دولت خود بر بلاتکلیفی بازار اضافه کرده و ممنوعیت تعدادی از کالاهای لوازم خانگی را اعلام کرده است. سوال اینجاست چرا دولت به جای ساماندهی اوضاع بازار را بدتر کرده است.

وی اضافه کرد: هفته گذشته کالاها را با 20 درصد افزایش قیمت خریداری کردم و امروز که به شرکت درخواست خرید کالا داده ام می گوید شرمنده ام و فعلاً فروشی نداریم.

این فروشنده لوازم خانگی با بیان اینکه قرار بود سازمان حمایت بازار لوازم خانگی را مدیریت کند، گفت: هنوز خبری از ساماندهی اوضاع نیست و شرکت ها با افزایش قیمت حتی جنس وارد بازار نمی کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    فرمول کلاسیک حرکت نقدینگی ما:
    3.5 برابر شدن ارز و کالاها پس از شروع جهش