کد خبر 265007

رئیس سازمان ملی استاندارد:

نظام یکپارچه استانداردسازی بزودی ارائه می‌شود

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه فعالیت های استاندارد به عنوان یک سازمان مستقل شامل همه کالاهای مشمول است، گفت: بزودی نظام یکپارچه استاندارد سازی محصول ارائه می شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، نیره پیروزبخت روز سه شنبه در نشست شورای استاندارد استان یزد افزود: با ایجاد نظام استانداردسازی یکپارچه و تبدیل مقررات فنی دستگاه ها به قانون، کیفیت تولید کالا افزایش می یابد.

وی اضافه کرد: با امضای تفاهم‌ نامه‌ با برخی وزارتخانه‌ها از جمله وزارت بهداشت در تلاش هستیم محصولات با کیفیت بالا تولید و روانه بازار مصرف شود و در عین حال از موازی کاری و تکرار بازرسی‌ ها نیز جلوگیری شود.

وی درباره تحولات جدید سازمان ملی استاندارد بویژه در سال حمایت از کالای ایرانی اظهار کرد: امسال دو تحول عمده در این سازمان داریم که نخستین تحول تاکید بر رعایت کیفیت کالاهای ایرانی و مسئولیت دو چندان استاندارد است.

رئیس سازمان ملی استاندارد افزود: برای حمایت و گسترش استفاده از کالاهای ایرانی، در مرحله اول باید بحث افزایش کیفیت‌ محصول را افزایش دهیم که سازمان استاندارد در این زمینه نقش اساسی دارد.

پیروزبخت در ادامه تحول دوم را تدوین و تقویت نظام استاندارد سازی کشور عنوان کرد و یادآور شد: این امر برای تدوین قوانین به روز در حوزه استاندارد و جلوگیری از چند صدایی و موازی‌کاری در حوزه کیفیت ‌بخشی به کالاهای ایرانی است و فعالیت های خوبی در این زمینه انجام شده است.

معاون رئیس جمهوری به وضعیت کیفیت برخی کالاهای صادراتی به کشور های همسایه اشاره کرد و یادآور شد: تلاش داریم برای انطباق استاندارد محصولات صادراتی از کشور هدف ، استاندارد های لازم دریافت شود.

پیروزبخت ادامه داد: در این خصوص برای صادرات هر نوع کالایی سه لایه استانداردسازی تعریف شده است که در مرحله اول ، کشور هدف صادرات ، استاندارد ایران را بپذیرد.

وی تصریح کرد: در مرحله دوم ،آن کشور استاندارد مدنظر خود یا استاندارد های بین المللی را به ایران اعلام یا اینکه مشخصات فنی را به تولید کننده داخلی برای تولید محصول ارائه کند.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد دیگر رویکردهای گذشته را دنبال نمی کند، تاکید کرد: تغییر و تحولاتی در این سازمان و شورای استاندارد ایجاد شد به نحوی که حضور برخی بخش ها همچون سازمان بازرسی، بخش خصوصی و صدا و سیما در آن پر رنگ تر شده است.

وی استاندارد را مجموعه ای فراسازمانی و حاکمیتی دانست و افزود: شورای استاندارد استانها ، یکی از مهمترین بخش های تصمیم گیر است، امیدواریم، بتوانیم کیفیت کالاهای ایرانی را با تلاش همه دستگاهها در حوزه های تولید، صادرات و واردات ارتقا دهیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه گفت: یزدی ها مردمانی نجیب و سالم هستند، امیدواریم در سال حمایت از کالای ایرانی ، این روحیه بیش از همیشه تقویت شود.

وی با اشاره به پیشینه 92 ساله این نهاد در باره تغییر استاندارد در این مدت افزود: اساسنامه سازمان توسط پرفسور حسابی تدوین شد و یکی از قدیمی ترین سازمانهای کشور است.

معاون رئیس جمهوری اواخر دوشنبه شب برای سفری یک روزه وارد یزد شد.

وی امروز بعد از ادای احترام به مقام سومین شهید محراب آیت الله محمد صدوقی امام جمعه پیشین یزد، در شورای استاندارد استان شرکت کرد.

رئیس سازمان ملی استاندارد عصر امروز نیز با نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد دیدار خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر