کد خبر 251194

برجام عامل توسعه تجارت دریایی ایران

وزیر راه و شهرسازی گفت: اطمینان دارم با همت مسئولان در بخش بندری و دریایی سربلند و موفق خواهیم بود و موقعیت و سهم ایران را از صنعت دریانوردی و حمل و نقل دریایی پس می‌گیریم.

عباس آخوندی در حاشیه بازدید و بهره‌برداری از پروژه های بندری و دریایی بندر شهید رجایی بندرعباس، افزود: از آرزوهای ما بهره برداری از پایانه مجهز قابلیت ذخیره سازی، صادرات و بانکرینگ فرآورده‌های سنگین و نیمه سنگین نفتی بود که امروز محقق شد و این موضوع از ثمره های برجام بود که به وقوع پیوست.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی در خصوص واگذاری پایانه‌های کانتینری شماره یک و دو بندر شهید رجایی با شرکت‌های خدمات دریایی و بندری بتا و سینا، تصریح کرد: دوستانی که مدعی هستند بخش غیر دولتی بهتر از دولتی همل می شود، امیدوارم در این موضوع به عینه دیده شود که دولت به بخش خصوصی اعتماد دارد و با تحقق و موفقیت آمیز بودن این طرح شاهد جاری شدن این باور در جامعه باشیم.

آخوندی همچنین از بهره برداری مرحله نخست فاز ۳ طرح توسعه کانتینری بندر شهید رجایی با اعتباری بالغ بر ٥٦ میلیون یورو خبرداد و اضافه کرد: امروز همزمان از بخش اول فاز سوم هم بهره برداری شد  و مابقی عملیات فاز سوم بندرشهید رجایی بزودی انجام می شود.

وی تصریح کرد: امیدوارم ادامه توسعه بنادر استان هرمزگان به سمت بندر جاسک و سایر بنادر استان پیش رود و از شدت تمرکز در بندر شهید رجایی در آینده بکاهیم.

وزیر راه و شهرسازی همچنین اظهار کرد: در حال‌ حاضر با نهایی شدن قرارداد اپراتوری دو ترمینال بندر شهید رجایی، این بندر آماده می‌شود سطح ظرفیت خود برای پذیرش کانتینرهای جدید اقتصادی را پیگیری کند که این موضوع در جریان اجرای برجام به شکل قابل توجهی تسهیل شد.

وی با بیان این که به محض اجرایی شدن برجام قرارداد خرید تجهیزات جدید بندری نهایی شد، در این باره توضیح داد: یکی از این قراردادها مربوط به خرید ۱۲ جرثقیل جدید برای ترمینال دوم بندر شهید رجایی بود. این ترمینال در شرایطی به کار خود ادامه‌ می داد که نیاز جدی به این تجهیزات داشت و با نهایی شدن برجام ما توانستیم با یک قرارداد ۱۰۴ میلیون یورویی این جرثقیل‌ها را با بهترین کیفیت از کشور آلمان خریداری کنیم.

به گفته وزیر راه و شهرسازی در حال‌ حاضر بخشی از این جرثیقل‌ها در این بندر نصب شده‌اند و فرایند نصب دیگر جرثقیل‌ها نیز در دستور پیگیری است تا در کوتاهترین زمان ممکن وارد مدار اجرایی شوند. با آغاز کار این جرثقیَل‌ها ظرفیت این ترمینال یک و نیم برابر خواهد شد.

آخوندی در ادامه‌ با اشاره به ابلاغ قرارداد جدید دو اپراتور بندر شهید رجایی، بیان‌ کرد: این قراردادها که به شکل پنج ساله و با محوریت بخش خصوصی اجرایی می‌شود این امید را ایجاد کرده است که ما از ظرفیت‌های دریایی خود بیشترین بهره‌برداری را داشته باشیم و بخش خصوصی این فضا را پیدا کند تا اقداما ت مدنظر خود در عرصه کلان دریایی را پیگیری کند.

وی ادامه‌ داد: با ابلاغ این قرارداد فصل جدیدی در نحوه بهره‌برداری از بنادر ایران رقم خواهد خورد و ما از اپراتور ها نیز خواسته‌ایم که با کاهش سهم ایران در عملیات فیدری سهم ما از بهره‌برداری مستقیم را افزایش دهد تا ما بتوانیم بحث توسعه دریا محور و رقابت با بنادر منطقه را به بهترین شکل ممکن اجرایی کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نهایی شدن بخش اول توسعه فاز سه بندر شهید رجایی، خاطرنشان کرد: خوشبختانه این عملیات پیشرفت قابل قبولی داشته است. ما با نهایی شدن مناقصات، عملیات اجرایی در دیگر بخش‌های این فاز را در دستور کار خواهیم داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر