کد خبر 230899

برخورد با عطاری‌های دارو فروش

رییس سازمان غذا و دارو درباره موضع این سازمان در دوره جدید در زمینه تاسیس داروخانه‌های گیاهی، گفت: پیشنهادی مبنی بر تاسیس داروخانه‌های اختصاصی برای عرضه فرآورده‌های گیاهی مطرح شده است، اما از آنجایی که این پیشنهاد مورد استقبال داروسازان و داروخانه‌داران قرار نگرفت، این طرح تاکنون اجرا نشده است.

دکتر غلامرضا اصغری درباره راه‌اندازی داروخانه‌های مستقل گیاهی، گفت: داروخانه‌هایی که در حال حاضر در کشور فعالند، می‌توانند همه فرآورده‌های گیاهی را عرضه کنند و هیچ منعی برای عرضه فرآورده‌های گیاهی و دارویی ندارند.

عطاری‌ها چه فرآورده‌هایی را می‌توانند ارائه کنند؟

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی افزود: از سوی دیگر واحدهای عطاری نیز در کشور در این حوزه فعالیت می‌کنند و تنها مجازند فرآورده‌های گیاهی غیردارویی را به مردم با اشکال سنتی مختلف عرضه کنند. بنابراین ما هیچ مشکلی در زمینه عرضه فرآورده‌های گیاهی نداریم و اینطور نیست که در این حوزه کاری بر روی زمین مانده باشد و انجام نشود.

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به پیشنهادات طرح شده در زمینه تاسیس داروخانه‌های گیاهی اختصاصی، اظهار کرد: پیشنهادی مبنی بر تاسیس داروخانه‌های اختصاصی برای عرضه فرآورده‌های گیاهی مطرح شده است، اما از آنجایی که این پیشنهاد مورد استقبال داروسازان و داروخانه‌داران، قرار نگرفت و آنها تمایلی ندارند که صرفا و به طور اختصاصی داروی گیاهی ارائه کنند و دیگر داروی شیمیایی ندهند، این طرح تاکنون اجرا نشده است.

اصغری با بیان اینکه در حال حاضر داروخانه‌ها مجاز به ارائه داروی گیاهی و شیایمیایی به صورت توامان هستند و منعی برای ارائه داروها و فرآورده‌های گیاهی دارویی ندارند، ادامه داد: به همین دلیل است که تاکنون پیشنهاد ایجاد داروخانه‌های اختصاصی گیاهی مورد استقبال چندانی از سوی داروسازان قرار نگرفته است.

عطاری‌هایی که دارو عرضه کنند، متخلفند

وی در ادامه درباره نحوه نظارت بر عطاری‌ها و فرآورده‌هایی که عرضه می‌کنند، گفت: باید توجه کرد که عطاری‌های غیرمجاز و فاقد پروانه توسط صنف عطاران مورد برخورد قانونی قرار می‌گیرند. بر این اساس صنف این واحدها را بازرسی کرده و متخلفین را به تعزیرات معرفی می‌کند. از طرفی اگر در عطاری‌ها دارویی عرضه شود، این وظیفه برعهده ماست که بازرسی‌های لازم را انجام دهیم.

اصغری با بیان اینکه بنابراین در صورت مشاهده چنین تخلفاتی اعمال قانون می‌کنیم، گفت: در شهرستان‌ها مواردی داشتیم که برخی عطاری‌ها داروهایی را که نباید بفروشند، به مردم عرضه می‌کردند که متخلفین به تعزیرات معرفی شدند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر