کد خبر 198713

فرصت صادرات به قطر را مثل روسیه از دست می‌دهیم؟

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه تولیدمان صادرات محور نیست، گفت: به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های صادراتی فرصت صادرات به قطر را هم مثل روسیه از دست می‌دهیم.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه تولیدمان صادرات محور نیست، گفت: به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های صادراتی فرصت صادرات به قطر را هم مثل روسیه از دست می‌دهیم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، مهدی معصومی اصفهانی، در مورد صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی به قطر گفت: 90 درصد تولیدات کشور ما در بخش صنایع غذایی برای مصرف داخلی است و صادرات محور نیست.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران افزود: به عنوان مثال مرغ‌هایی تولیدی در کشور مطابق با سلیقه مصرف‌کننده وزن حدود 2 کیلیوگرم دارد، در حالی که براساس استاندارد بین‌المللی وزن مرغ باید یک کیلو و 200 گرم باشد و این وزن حتی در مورد مصرف‌کننده در کشورهای عربی باید کمتر از یک میلیون و 200 گرم باشد.

وی با اشاره به اینکه از زیرساخت‌های لازم برای صادرات برخوردار نیستیم، گفت: به دلیل عدم آمادگی فرصت صادرات به قطر را هم مثل روسیه از دست می‌دهیم.

معصومی اصفهانی که دارای یک برند معروف تولید تخم‌مرغ در کشور است، افزود: اگرچه تقاضا برای صادرات تخم‌مرغ داشته‌ام، اما به دلیل آماده نبودن برچسب، جعبه مناسب و نداشتن مجوزهای دامپزشکی بین دو کشور تا امروز این اتفاق نیفتاده است .

معصومی اصفهانی با بیان اینکه ترکیه بلافاصله در شب اول اختلاف کشورهای عربی با کشور قطر 5 هواپیما شامل محصولات مختلف غذایی به این کشور صادر کرد، بیان داشت: تولید ترکیه صادرات محور است و 80 درصد از محصولات تولیدی‌‌اش را با هدف صادرات تولید می‌کند.

وی اظهار داشت: محصولات غذایی و کشاورزی ترکیه مطابق با استانداردهای بین‌المللی تولید می‌شود و شرکت‌های تولیدی آنها با مشارکت شرکت‌های خارجی تولید می‌کنند، بنابراین به محض اراده می‌توانند صادر کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه اتفاقاتی نظیر قطع ارتباط کشورهای عربی با کشور عربی یک فرصت کوتاه مدت است گفت: به سرعت باید از این فرصت‌ها استفاده کرد، در حالی فراهم کردن شرایط برای صادرات به این کشورها با توجه به عدم وجود زیرساخت‌ها لازم در کشور زمان‌بر است و منجر به از دست دادن فرصت‌ می‌شود.

وی افزود: در صادرات به قطر با توجه به فراهم نبودن زیرساخت‌ها خوش‌بین نیستم، ضمن اینکه کشور کم جمعیتی مثل قطر نمی‌تواند منجر به تحول خاص در بخش صادرات کشور شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری