کد خبر 181270

به منظور فعال سازی کریدور شمال- جنوب انجام شد

کاهش ۵۰ درصدی تعرفه‌ها در اجلاس راه آهن ایران_ روسیه

در اجلاس سه جانبه راه آهن ایران، روسیه و آذربایجان برای فعال‌سازی کریدور شمال - جنوب تعرفه‌ها ٥٠ درصد کاهش داشت.

بخش دیپلماسی رسانه‌ای سفارت کشورمان در مسکو اعلام کرد: نمایندگان راه آهن های سه کشور ایران، روسیه و آذربایجان در خصوص سازماندهی حمل بار در چارچوب کریدور حمل و نقل بین المللی شمال- جنوب از طریق قلمرو آذربایجان و همچنین توسعه پتانسیل ترانزیتی ترمینال مرزی آستارای ایران به بحث و گفت‌وگو نشستند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، محور اصلی مذاکرات سه جانبه تعیین نرخ تعرفه ترجیحی برای سال 2017  و تعیین زمان سیر بار در این مسیر بود.

نمایندگان سه کشور در خصوص فعال سازی این مسیر برای حمل بار کشورهای روسیه، آذربایجان، بلاروس، لتونی، استونی و فنلاند به طرف خلیج فارس و هند و بالعکس بحث و تبادل نظر کرده و در خصوص تعرفه های آن به توافق نظر رسیدند.

 حسین عاشوری عضو هیات مدیره راه آهن و رئیس کارگروه ترانزیت در این رابطه خاطر نشان کرد: پس از 14 سال که کشورهای ایران، روسیه و هند بر سر راه‌اندازی این کریدور توافق حاصل کردند، سال 2016 با همکاری راه آهن های آذربایجان و روسیه اولین قطار باری آزمایشی را در مسیر بمبئی هند- بندرعباس-آستارا- مسکو راه اندازی کردیم.

وی افزود: امروز در چارچوب گفت‌وگوهای سه جانبه توافق شد با کاهش 50 درصدی نرخ های تعرفه برای سال 2017 این مسیر را به صورت عملیاتی فعال شود و امیدواریم که با پیوستن کشورهای نامبرده(فنلاند-استونی- لتونی- بلاروس) به این کریدور شاهد فعال سازی جدی این مسیر هستیم.

عاشوری در ادامه گفت: روسیه علاوه بر مساعدت در کاهش تعرفه ها پیشنهاد داد در نمایشگاه حمل و نقل و لجستیک روسیه ( ترانس راشا) بسته پیشنهادی این کریدور به تمامی مشتریان معرفی و عرضه شود.

با توجه به ساخت خط آهن آستارا- آستارا که حداکثر تا دو ماه آینده به پایان می رسد، کشورهای ایران و آذربایجان عزم خود را برای فعال سازی این کریدور نشان دادند. پیش بینی می شود که مسیر قزوین - رشت حداکثر ظرف 6 ماه آینده به بهره برداری برسد و با تکمیل این محدوده کریدور کامل تر گشته و سرعت حمل بار بیش از قبل خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر