کد خبر 178780

افزایش ۷۰ درصدی تجارت ایران و آذربایجان

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: افزایش ۷۰ درصدی حجم مبادلات بین ایران و جمهوری آذربایجان نشان دهنده عزم ۲ کشور برای توسعه روز افزون روابط اقتصادی است.

 شامگاه پنجشنبه در همایش تجاری مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در هتل آنای ارومیه افزود: روابط 2 کشور در ابعاد مختلف به عنوان یک رابطه راهبردی به سرعت در حال گسترش است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی اظهار کرد: ایران و جمهوری آذربایجان دارای اشتراک های زیادی در حوزه های دینی، فرهنگی، قومی و تاریخی است و این اشتراک ها، پشتوانه همکاری بین 2 کشور در زمان حاضر به شمار می رود.

وی با اشاره به امضای سندهای مهم در سال های اخیر بین ایران و جمهوری آذربایجان اضافه کرد: تلاش برای تسهیل تجارت و فعالیت بهینه تجار آغاز شده است.

وی با ابراز خرسندی از زمینه سازی برای سفر رئیس جمهوری آذربایجان به تهران در این همایش، گفت: بخش قابل توجهی از زیرساخت های مورد نیاز برای تسهیل تجارت در بخش خصوصی 2 کشور فراهم شده است که از آن جمله می توان به حمل و نقل ریلی اشاره کرد.

وی ادامه داد: با بهره مندی از خدمات حمل و نقل ریلی می توان کالاهای ایرانی را به جمهوری آذربایجان و سپس به کشورهای مشترک المنافع /CIS/ صادر کرد.

وی با اشاره به اینکه در آینده نزدیک ویزا در مرز ایران و جمهوری آذربایجان صادر می شود، افزود: سندهای همکاری گمرکی بین این کشورها امضا شده است و امیدواریم در این خصوص نیز زمینه تسهیل فعالیت در هر 2 طرف مرز فراهم شود.

وی اظهار کرد: گام های بعدی در خصوص همکاری های بانکی 2 کشور برداشته می شود و امیدواریم تا پیش از سفر رئیس جمهوری آذربایجان به ایران سند مشترکی در این خصوص آماده شود.

استاندار آذربایجان غربی نیز در این همایش با اشاره به سفر یک ماه پیش هیات عالی رتبه ای از این استان به جمهوری آذربایجان گفت: در آن سفر قول داده بودیم که توانمندی های استان را در قالب یک نمایشگاه عرضه کنیم که این امر محقق شده است.

قربانعلی سعادت افزود: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان اشتراک های فرهنگی و اجتماعی زیادی داشته و این اشتراک ها در این استان نمود بیشتری دارد.

وی اضافه کرد: استانداری آذربایجان غربی کمک به اجرای توافق نامه های اقتصادی بین این استان و تجار آذربایجانی را وظیفه خود می داند و از هیچ تلاشی برای تحقق آن دریغ نمی کند.

وی اظهار کرد: ما دست همه فعالان اقتصادی را برای سرمایه گذاری در آذربایجان غربی می فشاریم و اطمینان داریم که با توجه به ظرفیت های این استان، این سرمایه گذاری ها ارزش افزوده مناسبی خواهد داشت.

 محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان عصر امروز برای شرکت در همایش اقتصادی ایران و آذربایجان که امشب در ارومیه برگزار می شود، وارد ارومیه شدند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بدو ورود به ارومیه وعده داده که رئیس جمهوری آذربایجان تا 10 روز آینده به تهران سفر می کند و یکی از اهداف اجلاس ارومیه در روز جاری، بررسی زمینه های توافق بین 2 کشور است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر