{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 172563

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران:

یک مقام مسئول در صنعت دام کشور گفت: با توجه به نیاز بازار گوشت گوسفندی و اتمام فصل تولید، مقرر شده است با کاهش تعرفه واردات گوشت گوسفندی این محصول با قیمت مناسب به بازار عرضه شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین، مدتی است که بازار عرضه گوشت گوسفندی با مشکلاتی همراه است و هر از چند گاهی خبر گرانی این محصول به گوش می رسد که در این خصوص برخی کاهش تولید را دلیل این گرانی می دانند و برخی دیگر دلالی در عرضه را از عوامل گرانی گوشت مطرح کرده اند.

علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفند تهران در خصوص وضعیت بازار به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: قیمت ها در بازار نسبت به هفته قبل وضعیت با ثبات تری پیدا کرده است و اگر به همین منوال پیش رود، پیش بینی افزایش مجدد را نداریم.

وی افزود: با توجه به اتمام فصل تولید گوسفند در ایران و نیاز بیشتر بازار به عرضه این محصول به واردات این محصول احتیاج داریم و معاونت پشتیبانی دام وزارت جهاد کشاورزی می بایست برای واردات این محصول برنامه ریزی کند چرا که اگر واردات صورت نگیرد وضعیت با ثبات فعلی نمی تواند حفظ شود و بازار شب عید با بحران رو برو می شود.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفند تهران خاطرنشان کرد: برنامه ریزی هایی شده است تا واردات این محصول با نرخ تعرفه پائین تری صورت گیرد تا گوشت قرمز با قیمت مناسب تری به سفره مردم برسد.

ملکی با اشاره به اینکه در استان تهران، مصرف روزانه گوشت گوسفندی بین 12 تا 14 هزار راس است، ادامه داد: این ارقام از برآورد گزارش سازمان دامپزشکی است، اما در واقعیت با توجه به رکود در بازار و کوچک شدن سفره مردم مصرف گوشت گوسفندی کمتر است، اما با این حال نمی توان این محصول را به کل از سفره مردم حذف کرد و برای کمبود این محصول می بایست اقدامات لازم صورت گیرد.

وی با بیان اینکه نگه داری دام زنده نیاز به هزینه دارد و اگر دام زبح هم شود نمی توان به مدت طولانی نگه داری کرد، تاکید کرد: در بازار عرضه گوشت گوسفندی دلالی جایی ندارد و نمی توان بر این موضوع که دلالی گوشت گوسفند باعث گرانی گوشت شده است تکیه کرد.

ملکی یکی از عوامل کمبود گوشت گوسفند را در بازار امسال برگزاری با شکوه مراسم اربعین اعلام کرد و افزود: مدت سه سال است که مراسم اربعین در کشور ایران با ابعاد گسترده ای برگزاری می شود، که دراین خصوص متقاضی زبح دام در کشور افزایش یافته است و به همین دلیل تعدادی از دام های تولیدی کشور در برگزاری این مراسم از چرخه تولید خارج شدند. همچنین مراسم حج سالانه هم با وجود اینکه امسال از ایران اعزام حاجی نداشتیم، اما با این حال آمارها نشان می دهد که متقاضی برای قربانی نسبت به سالهای قبل کاهش نداشته است.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی یکی دیگر از عوامل موثر بر کاهش تولید گوسفند در شش ماه دوم سال را عاملی فنی دانست و این طور گفت: در تولید دام و زبح آن در بره های ماده که به زادآوری نرسیده اند، یکی از اشتباهاتی که در مراکز تولیدی صورت می گیرد کشتار پیش از زادآوری است. در این حالت بره ای برای کشتار اعزام می شود که برای آن ذخیره کافی برای سال بعد تولید نشده است و با این روش دام داری در مدت کوتاهی خالی می شود و باید منتظر ماند تا آن واحد تولیدی به سطح عرضه مجدد برگردد.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۱ ۱

    قيمتها بالا است اتحاديه بايد كاري كنند مردم گوشت كم بخرند تا خوده قسابها قيمتو بيارن خيلي پايين از قبل هم پايين تر

  • ناشناس
    ۲ ۰

    شما بگو در مورد چه چیزی بحران نداریم

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری