کد خبر 170124

باید نسبت به واردات تراریخته‌ها حساس باشیم

معاون رئیس‌جمهور بر لزوم حساسیت نسبت به واردات محصولات تراریخته تأکید کرد.

سورنا ستاری عصر امروز در حاشیه نشست مشترک خود با سازمان دامپزشکی کشور درباره وضعیت تراریخته‌ها اظهار کرد: در معاونت علمی ریاست جمهوری با هرگونه ممانعت تحقیقاتی در هر بخشی مخالف هستیم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی افزود: در موضوع سلول‌های بنیادین که امروز شاهد توسعه امور آن هستیم، مشکلات فنی آن در بخش شرعی با اجازه از مراجع مرتفع شد و اکنون از کشورهای پیشرو در این زمینه به حساب می‌آییم.

درباره  واردات تراریخته‌ها باید حساس باشیم

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان "واردات محصولات تراریخته برای ما در معاونت علمی مانند دارو مورد اهمیت است"، ادامه داد: همان‌طور که وقتی داروی جدید به کشور می‌آید قبل از آن که مردم استفاده کنند باید استانداردهای لازم رعایت شود و حتی ممکن است 2 تا 3 ماه این امر طول بکشد تا به‌صورت بالینی مورد آزمایش قرار گیرد، در محصولات تراریخته کشاورزی نیز برای تجاری‌سازی باید این اتفاق بیفتد و باید حساس باشیم.

ستاری تصریح کرد: در ستاد بیوتکنولوژی، تحقیقاتی در خصوص تراریخته‌ها به‌روی 2 تا 3 محصول کشاورزی نظیر پنبه و برنج در حال انجام است اما هیچ گونه رهاسازی نشده است و برای رهاسازی و تجاری‌سازی آن نیازمند پروتکل‌های استاندارد هستیم. هر موقع افراد توانستند استانداردها و تأییدیه‌های وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی و سایر ارگان‌های مرتبط را بگیرند می‌توانند اقدام به تجاری‌سازی این محصولات کنند.

وی درباره گفت: در حوزه غذا در یک سال اخیر اتفاقات خوبی افتاده است و تقلبات و سموم جدید را شناسایی کرده و توسط سازمان غذا و دارو تشخیص می‌دهیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر