کد خبر 155878

رئیس سازمان ملی استاندارد:

پذیرش گواهینامه های استاندارد ایران ازنتایج برجام است

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت : یکی از نتایج برجام این بوده که امروز گواهینامه های استاندارد ایران در یکصد کشور دنیا قابل قبول است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، نیره پیروزبخت عصر چهارشنبه در همایش تجلیل از تولید کننده های نمونه استان کرمان در سالن شهید مرتضوی استانداری با بیان اینکه در پسا برجام جایگاه خوبی به دست آوردیم افزود: ثمره دیگر برجام، عضویت ایران در مجمع تایید صلاحیت کشورهای آسیایی و اقیانوسیه است به گونه ای که امروز 32 کشور از جمله آمریکا و ژاپن عضو آن هستند.

وی تصریح کرد: در سه سال اخیر رتبه ایران در سازمان بین المللی استانداردسازی از 31 به 27 بهبود یافته است و ارزیابی شده که تا درسال 2016 به رتبه 23 دست یابیم.

وی گفت : پایان آذرماه امسال در 70 کشور تایید صلاحیت کالاهای استاندارد ایران مورد تایید واقع می شوند.

رئیس سازمان ملی استاندارد، صادرات را نخستین ثمره تایید صلاحیت عنوان کرد و افزود: خوشبختانه در حوزه codex غذایی و کشاورزی به عنوان رهبر خاور نزدیک که شامل 18 کشور می باشد، انتخاب شدیم.

وی با اشاره به اینکه در حوزه حلال به صورت جدی ورود کردیم، گفت: با توجه به اینکه ما یک کشور اسلامی هستیم باید همه کالاهای ما حلال باشند.

پیروزبخت اظهار کرد: سهم ایران از تجارت 2 هزار و 500 میلیارد دلاری برند حلال نزدیک به صفر است.

وی با بیان اینکه امروز غذای حلال بیش از 98 درصد انطباق را با فقه شیعه دارد خاطرنشان کرد: به برکت دولت یازدهم توانستیم عضویت کشورهای اسلامی را بگیریم و حتی عضو هیات مدیره آن هم شده ایم. 

وی گفت: همچنین استاندارد گردشگری حلال در ایران تدوین شده که برای اولین بار بین کشورهای اسلامی اتفاق افتاده است. 

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به عملکرد این سازمان در سه سال اخیر بیان کرد: یک میلیون واحد صنفی را در طی این سه سال مورد بازرسی قرار دادیم.

وی گفت: حضورما در بازار موجب ناامنی برای واحدهای صنفی متقلب و متخلف است نه برای کسانی که قانون را رعایت می کنند.

پیروزبخت افزود: بند 24 سیاست اقتصاد مقاومتی و همچنین بند 30 سیاست های برنامه توسعه ششم، دو وظیفه اصلی سازمان ملی استاندارد می باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر