گزارش میدانی اقتصادآنلاین از بازار لوازم خانگی؛

چند ترفند برای خنک‌تر کار کردن کولر آبی + لیست قیمت انواع کولر آبی

آنچه در زیر می‌آید قیمت کولرهای آبی موجود در سطح بازار و بر اساس قیمت در سایت های فروش اینترنتی است؛

چند ترفند برای خنک‌تر کار کردن کولر آبی + لیست قیمت انواع کولر آبی

اقتصاد آنلاین - فائزه امین پویا؛  کولرهای آبی با فرآیند سرمایش تبخیری کار می‌کنند در این فرآیند، گرمای محسوس هوا جذب شده و از آن به عنوان گرمای نهان لازم برای تبخیر آب استفاده می‌شود. مقدار گرمای محسوس جذب‌شده به مقدار آبی که تبخیر می‌شود بستگی دارد؛ پس هر چقدر آب در گردش داخل کولرهای آبی بیشتر باشد؛ قدرت خنک‌کنندگی آن هم بیشتر است.

سرویس کولرآبی

سرویس کولر مهم‌ترین مورد در رابطه با استفاده بهینه از کولر آبی است زیرا اگر کولرهای آبی به موقع سرویس شوند، باعث خنک‌تر شدن باد کولر می‌شوند؛ همچنین در مصرف آب و برق نیز صرفه‌جویی خواهد شد.

سرویس کولر آبی شامل موارد ذکر شده در متن زیر است که باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرند.

    بررسی و روغن‌کاری موتور کولر

    شست‌وشوی حلزونی و بدنه کولر

    تمیز کردن شبکه آب‌رسانی کولر

    کنترل و روغن‌کاری یاتاقان

    بازدید برزنت کولر

    بررسی پمپ آب

    روغن‌کاری پولی

    تعویض تسمه

    تعویض پوشال

    تراز کردن شناور

    بازرسی جعبه تقسیم برق

تعویض پوشال‌ها

تعویض پوشال تأثیر بسیار زیادی در عملکرد کولر آبی دارد از آنجا که پوشال، شرایط بروز بیماری را فراهم می‌کند،  بهتر است که هر سال پوشال‌ها عوض شوند.

در موقع تعویض پوشال، باید آن را خیس کنید سپس در محل مخصوص خود گذاشته و شبکه‌ی سیمی مخصوص را روی آن قرار دهید.

شایان ذکر است که برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر، لازم است که پوشال‌ها را یک سایز بزرگتر بگیرید.

 تهیه‌ی سایه‌بانی بر سر کولر

بدنه‌ی فلزی کولر‌ آبی که در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دارد بسیار داغ می‌شود؛ به‌خاطر‌همین نمی‌توان انتظار خنکای کامل از کولر را داشت.

بهتر است سایه‌بانی برزنتی برای کولر‌آبی تعبیه کنید تا کولر خنک بماند که این امر علاوه‌بر مصرف بهینه‌ی انرژی کولر باعث افزایش کارایی آن نیز می‌شود.

چهار پایه‌ی کولر را نباید روی سطح آسفالت یا ایزوگام قرار بدهید بلکه زیر پایه‌های آن سنگ بگذارید تا در سطح آسفالت قرار نگیرد.

در کنار استفاده از سایه‌بان، می‌توانید از حصیر برای پوشش دورتادور کولر آبی استفاده کنید تا از تجمع گردوغبار به داخل کولر  جلوگیری کنید، همچنین با با خیس کردن حصیر، باد کولر بسیار خنک‌تر خواهد شد.

شست‌وشوی کولر

بهتر است پیش از روشن کردن کولر، از محکم بودن پیچ و مهره‌های کولر  اطمینان یابید؛ سپس به سراغ کف کولر بروید و آن را بشویید؛ زیرا این کار در هوادهی مطلوب کولر آبی تأثیر بسزایی دارد.

شست‌وشوی کف کولر آبی باید با فرچه‌ی پلاستیکی انجام شود تا به رنگ آن آسیبی نرسد. کولر را از خاک‌ها پاک کنید زیرا این خاک‌ها گل می‌شوند و داخل کولر می‌مانند یا همراه با باد خنک، وارد ریه‌هایتان می‌شود.

 اگر متوجه شدید که قسمتی از رنگ کف کولر آبی از بین رفته است، باید این را بدانید که کولر به‌زودی دچار زنگ‌زدگی می‌شود پس برای جلوگیری از پوسیدگی کولر یک ظرف « قیر ایزوله» از رنگ فروشی تهیه کنید و آن را با قلم‌مو بر کف کولر بکشید.

هم‌راستا بودن خروجی و دهانه‌ی  کانال کولر

به‌دلیل تکان‌هایی که موتور کولر به بدنه آن می‌دهد کولر آبی ممکن است اندکی جابه‌جا شود؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین نکاتی که حین سرویس کولر باید درنظر داشته باشید، هم‌راستابودن خروجی و دهانه‌ی کانال است تا باد خنک به‌درستی وارد دهانه‌ی کانال کولر شود.

هم‌راستابودن خروجی و دهانه کانال با  یک پارچه‌ی برزنتی، پشتیبانی می‌شود؛ پس اگر در هنگام سرویس کولر مشاهده کردید درزهایی در گوشه و کنار پارچه وجود دارد اقدام به تعویض آن نمایید تا باد خنک کولر به هدر نرود.

شیلنگ کولر

یکی از مهم‌ترین معیار‌ها برای استفاده بهینه از کولر، توجه به شیلنگ آن است پس لازم است در صورت پاره شدن شیلنگ از شیلنگ یخچالی استفاده کنید؛ سالم بودن شیلنگ از این لحاظ مهم است که اگر سیستم گردش آب به درستی در کولر آبی انجام شود و پوشال‌ها کاملا خیس شوند، کولر خنکای بیشتری تولید می‌کند و انرژی کمتری مصرف می‌کند.        

راه کوتاه برای کانال کولر

شایان ذکر است که هنگام نصب کولر باید کوتاهترین فاصله را برای کانال کولر آبی خود در نظر بگیرید، زیرا هر چه کانال کولر کوتاه‌تر باشد هوای خارج شده از آن نیز خنک‌تر خواهد بود.

بررسی آب داخل تشتک کولر

کار کردن کولر آبی بدون آب موجب سوختن آن نمی‌شود، اما اگر این روند برای مدت طولانی‌ای ادامه داشته باشد، به موتور کولر آسیب وارد می‌‌شود.

شایان ذکر است که در روزهای گرم تابستان نباید کولر بدون آب کار کند، اما در شب‌ها که هوا خنک‌تر است، اگر کولر بدون آب باشد، مشکلی رخ نخواهد داد.

روشن کردن پمپ آب، قبل از موتور

 برای تهویه‌ی بهتر، پمپ آب را به مدت ۱۰ دقیقه روشن نمایید تا پوشال‌ها خوب خیس شوند و بعد کولر آبی را روشن کنید، زیرا پوشال خیس می‌تواند هوای خنکی را در کانال کولر تولید کند.

بهتر است که قبل از روشن کردن کولر آبی، توری دور پمپ را تمیز کنید و باید کف پمپ آب با کف کولر حداقل یک سانتی‌متر فاصله داشته باشد.

یکی از مهم‌ترین دلایل سوختن موتور کولر و پمپ آب، چکیدن آب بر روی بدنه‌ی موتورهای الکتریکی است؛ پس بعد از روشن شدن پمپ آب، اتصالات را به دقت کنترل کنید تا از جایی آب چکه نداشته باشد.

شایان ذکر است که قبل از روشن نمودن موتور پارچه‌ی بزرگی را خیس کرده و آن را مقابل دریچه‌ی هوا قرار دهید تا گردوغبار به دستمال مرطوب بچسبد و وارد فضای اتاق نشوند.

باز کردن پنجره‌ها

  به دلیل رطوبتی که کولر آبی ایجاد می‌کند بسته بودن تمام در و پنجره‌ها باعث دم کردن خانه می‌شود؛ پس وقتی کولر آبی روشن باشد درب یا پنجره را باز بگذارید زیرا با جریان پیدا کردن هوا فضای داخل خانه‌ی شما نیز خنک‌تر می‌شود.

ریختن یخ درون سینی آب کولر

یکی دیگر از راحت‌ترین کارها برای خنک‌تر کردن باد کولر آبی این است که چند قالب یخ را درون سینی آب کولر قرار دهید تا دمای آب کاهش یافته و باد خنک‌تری به سمت شما بوزد.

با رعایت نکات ذکر شده در این مقاله نیازی به استفاده از دور تند کولر آبی نخواهید داشت و خنکای کولر را بهتر احساس خواهید کرد لازم به ذکر است که استفاده از دور تند کولر باعث افزایش مصرف انرژی نیز می‌شود.

توصیه های ایمنی برای راه‌اندازی و خنک‌تر کردن باد کولر آبی

درهنگام راه اندازی کولرآبی بهتر است موارد توصیه شده در متن زیر را به کار بندید تا از بروز حادثه جلوگیری کنید:

    هنگام نصب کولر آبی بهتر است که این کار را به متخصصین بسپارید اما اگر خواستید خودتان اقدام به نصب کولر کنید قبل از هر اقدام با فازمتر از قطع برق اطمینان حاصل کنید.

    اگر هنگام روشن کردن پمپ آب کولر آبی، صدای آب و یا بوی رطوبت را حس نکردید، کولر را خاموش کرده و با رعایت نکات ایمنی، پمپ را چک کنید، در صورت لزوم  با خرید یک پمپ جدید و نصب آن، کولرتان را دوباره راه اندازی کنید.

    بدنه‌ی کولر آبی باید روی یک چهارپایه فلزی با ارتفاع ۳۰ سانتی متر قرار بگیرد و پایه‌های فلزی باید طوری باشند که در آسفالت پشت بام فرو نروند و این چهارپایه باید کاملا تراز باشد تا مانع از لرزش کولر شود.

    اگر صدای کولر آبی شما زیاد است وضعیت تسمه‌ی کولر و پولی‌ها را مورد بررسی قرار دهید ممکن است کارایی تسمه افت پیدا کرده یا شاید لازم باشد پیچ پولی‌ها را محکم کنید.

    هنگام نصب اولیه کولر باید دقت شود تا کولر آبی از لوله‌های مربوط به سرویس‌های بهداشتی و دودکش‌های بخاری دور باشد.

    پس از آنکه کار تعمیرات تمام شد، بدنه‌ی کولر آبی را با فازمتر لمس کنید تا مطمئن شوید بدنه‌ی آن برق ندارد.

    اقدام به تعویض سیم‌هایی که عایق آنها از بین رفته کنید و تنها به بستن چسب برق دور آنها اکتفا نکنید.

    استفاده از دستکش و لاستیک عایق در زیر پا باعث محافظت شما در برابر برق گرفتگی می‌شود.

طبق رصد اقتصادآنلاین از بازار لوازم خانگی، قیمت کولر آبی آبسال مدل AC70 با ظرفیت سرمایش هفت هزار مبلغ ۱۱,۳۰۰,۰۰۰ تومان است این در حالیست که قیمت کولر آبی برفاب مدل BF۲ با ظرفیت سرمایش سه هزار مبلغ ۲,۷۰۰,۰۰۰ تومان اعلام شده است.

 جهت اطلاع از جدیدترین قیمت لوازم خانگی و آگاهی از نرخ‌ها در بازار لوازم خانگی ایرانی و خارجی روزانه به سرویس "لوازم خانگی" در پایگاه خبری اقتصاد آنلاین مراجعه نمایید.

*اقتصاد آنلاین دخل و تصرفی در قیمت‌ها ندارد و قیمت‌های درج شده مربوط به سایت‌های فروش اینترنتی است.

قیمت انواع کولر آبی
برند نوع مدل ظرفیت سرمایش قیمت / تومان
آبسال آبی AC70 ۷ هزار ۱۱,۳۰۰,۰۰۰
آبسال سلولزی AC/AX۱۳۰۰۰ ۱۳ هزار ۱۸,۱۰۰,۰۰۰
آزمایش آبی AZ-۴۰۰ ۴ هزار ۶,۵۰۰,۰۰۰
انرژی سلولزی EC۰۷۰۰ ۷ هزار ۱۷,۲۰۰,۰۰۰
جنرال آبی gl۲۸۰۰ ۳ هزار ۱,۵۷۰,۰۰۰
برفاب آبی BF۲ ۳ هزار ۲,۷۰۰,۰۰۰
آبسال آبی AC۵۵ ۵ هزار ۹,۲۵۰,۰۰۰
ارسال نظر
ارسال نظر
 • ناشناس
  ۰

  تشکر بابت اطلاعات مفید و عالی که درمورد نگهداری بهتر کولر آبی ، که اطلاع رسانی کردین . فقط ممنون میشم قطعاتی که ذکرکردین همراه با عکس آن قطعه باشه برای آشنایی بهتر با اون قطعه .

 • بازنشسته تامین
  ۰

  قیمت کولرهارو زی

  متاسفانه قیمت کولر ها رو خیلی بالاتر از قیمت بازار کنونی اعلام کردید چه خبره

 • ناشناس
  ۰

  اول دور تند بعد از چند ثانیه دور کند برای افزایش عمر موتور