کد خبر 247487

چقدر از امنیت سایت خود اطمینان دارید؟

اگر فکر می‌کنید که هکرها به دلیل کوچک بودن شرکت یا بی‌اهمیت بودن اطلاعاتش برای آنها به وب‌سایت شما آسیبی نمی‌رسانند، این گزارش را بخوانید.

بسیاری از صاحبان شرکت‌های کوچک و متوسط براین باورند که هکرها و مجرمان سایبری به وب‌سایت و اطلاعات آنها کاری ندارند. اما همین فکر، بزرگترین اشتباهی است که این روزها بسیاری را گرفتار خسارات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری کرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، صاحبان شرکت‌های کوچک و بزرگ در جهان باید از این امر مطلع باشند که بسیاری از حملات سایبری و هک اطلاعاتی که اتفاق افتاده است، توسط یک ربات انجام شده و همانطور که می‌دانیم ربات‌ها نیز هیچ‌گونه اطلاعاتی از اندازه و اهمیت اطلاعات ذخیره شده بر سیستم‌ها و سرورهای شرکت‌های کوچک و بزرگ ندارند بنابراین این تصوری که خیل عظیمی از کاربران، مدیران و کارمندان در فضای سایبری دارند، مبنی بر اینکه اطلاعات شرکت کوچکشان به درد چه کسی می‌خورد، بسیار موهوم و نادرست است.

بنابراین تنها کاری که به مدیران، کارمندان و کاربران در فضای سایبری و اینترنت پیشنهاد می‌شود، آن است که امنیت سایبری سیستم‌ها و سرورهای خود را به‌روز کرده و با پیشرفته‌ترین و بهترین سیستم‌های امنیتی از اطلاعات ذخیره شده خود محافظت کنند.

بر اساس گزارش یک موسسه تحقیقاتی فعال در زمینه امنیت سایبری به نام ایمپروا (Imperva)، بالغ بر نیمی از بازدیدکنندگان وب‌سایت‌های مختلف ربات هستند که از این تعداد، بیش از ۲۹ درصد آنها به قصد نفوذ، هک و سرقت اطلاعات وب سایت از آن بازدید می‌کنند.

نتایج و تحقیقات متخصصان این موسسه همچنین گزارش جالب دیگری نیز ارائه داده‌اند که می تواند در جایگاه خود، از اهمیت بالایی برخوردار باشد. دقیقا برخلاف آنچه که مردم عادی تصور می‌کنند، این موسسه بر این باور است هرچه وب سایت بازدید، ترافیک و طرفداران کمتری داشته باشد و به اصطلاح از شهرت زیادی برخوردار نباشد، احتمال اینکه ربات‌های هکر به آن نفوذ پیدا کنند و اطلاعات شرکت مربوطه را بدزدند، به طور صعودی بیشتر و بیشتر می‌شود.

به گفته کارشناس امنیت سایبری سیستم‌های گوگل، هم‌اکنون هیچ‌کس در هیچ جایی از جهان از گزند خطرات و حملات سایبری در امان نیست، از آن سو نیز کارشناسان امنیت سایبری اعلام کرده‌اند که حتی با وجود تدابیر امنیتی بسیار بالای سازمان‌های مختلف در جهان، بدافزارها آنقدر تکامل یافته شده‌اند که بتوانند اطلاعات مورد نظر خود را به سرقت ببرند.

بدافزارها، باج‌افزارها و حملات DDOS از جمله تهدیدهای امنیتی هستند که از سال ۲۰۱۶ کاربران فضای مجازی را در معرض خطر حملات سایبری قرار داده‌اند و موجب لو رفتن اطلاعات شخصی و محرمانه آنها شده است. طبق آمار، حملات سایبری در سال جاری میلادی ۲۰۱۷ به اوج خود رسیده است. سالانه شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی بزرگی در سراسر جهان متحمل خسارات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌شوند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به حمله سایبری به شرکت اکوئیفاکس در آمریکا، سازمان بهداشت و سلامت در انگلستان، وزارت‌های دفاع و امور خارجه بسیاری از کشورها، شرکت حسابرسی دیلویت (Deloitte) در آمریکا اشاره کرد.

نکته حائز اهمیت آن است که سازمان‌ها و شرکت‌ها باید به ساخت یک سیستم امنیتی و حفاظتی چندلایه اقدام کنند و این بدان معناست که با بکارگیری متخصصان امنیتی زبده و همچنین با دانش به روز، از اطلاعات کاربران، مشتریان و همچنین خصوصی و محرمانه خود حفاظت کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر