کد خبر 206122

استفاده شبکه توانا از تجهیزات بومی

هر هفته۳هزار کانال غیر‌اخلاقی مسدود می‌شود/ توصیه به اپراتورهای موبایل برای ایجاد بسته‌های ترکیبی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تلاش های مستمر برای پاک سازی و سالم سازی فضای مجازی اشاره کرد و از مسدود شدن سه هزار کانال غیراخلاقی در هر هفته خبر داد.

 محمود واعظی روز یکشنبه در مراسم افتتاح پروژه های همراه اول در شبکه ملی اطلاعات و در جمع خبرنگاران افزود: تعدادی از این کانال ها برای رسیدگی بیشتر به قوه قضاییه معرفی شده اند.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا،عضو هیات دولت یازدهم مسدود شدن این کانال ها را در راستای پاک سازی فضای مجازی دانست و گفت: در خواست های مردمی برای داشتن فضای سالم مجازی سبب شد اقدام های لازم صورت گیرد تا مردم بتوانند از این فضا بدون دغدغه استفاده کنند

واعظی افزود: اعتقاد داریم حتی کانال هایی که خشونت را در میان جوانان رواج می دهند نیز باید مسدود شوند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تلاش ها برای افزایش امنیت در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: اکنون سیم کارت انارستان طراحی شده که فضایی امن برای جوانان و کودکان فراهم کرده است.

وی از تلاش بخش های مختلف برای افزایش امنیت شبکه ملی اطلاعات خبر داد و گفت: مرکز ملی فضای مجازی ، نیروی انتظامی وزارت اطلاعات و وزارت ارتباطات در این زمینه گام های خوبی برداشته اند.

واعظی بر امن بودن شبکه ملی اطلاعات تاکید کرد و افزود: امنیت در این شبکه باید به گونه ای باشد که هکر های خارجی نتوانند آسیب وارد کنند.

وزیر ارتباطات شبکه ملی اطلاعات را زیر ساختی داخلی بدون نیاز به سرمایه گذاری خارجی دانست و بیان کرد: شبکه به گونه ای طراحی شده که اگر اتفاق خارجی رخ داد بتواند خود را اداره کند.

لزوم ارائه بسته‌های ترکیبی صوت و دیتا توسط اپراتورهای موبایل

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به لزوم ارائه بسته‌های ترکیبی صوت و دیتا توسط اپراتورهای موبایل تاکید کرد. و با بیان اینکه جای بسته‌های ترکیبی در اپراتورها خالی است، گفت: اپراتورها باید تلفیقی از بسته صوت و دیتا ایجاد کنند. برخی می گویند رگولاتوری کف قیمت تعیین کرده است، اما ما باید این قدرت ارائه صوت و دیتا را به اپراتورها بدهیم.

وی با بیان اینکه مردم در حال حاضر از دیتا استفاده زیادی می‌کنند، افزود: از زمانی که فایل‌های ویدئویی آمده مردم تصور می‌کنند که اپراتورها کم‌فروشی می‌کنند و نمی‌دانند که دانلود دقیق ویدئو به اندازه سه کتاب است. هر آنچه ما در وزارت ارتباطات و شرکت‌ها انجام می‌دهیم برای رضایت مردم است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با بیان اینکه در ایران شاهد دستاوردهای خوبی هستیم، گفت: در ذهنیت برخی این است که اگر اپراتورها سرمایه‌گذاری کنند، باید تنها برای خدمات صوت و دیتا استفاده شود. در حالی که در خارج از کشور از شبکه حداکثر بهره‌برداری را می‌کنند.

واعظی با بیان اینکه ما در کشور جوانان مستعد و شبکه‌های خوبی داریم که از این سرمایه‌ها تاکنون به درستی استفاده نشده است، افزود: در حال حاضر تحولات در کشور به سرعت رخ می‌دهد و فرهیختگان فارغ‌التحصیلان ما در این حوزه فعال هستند.

وی با اشاره به اهمیت کم‌کاری دولت، بخش خصوصی و دانشگاه‌ها اظهار کرد: این سه بخش باید با یکدیگر همکاری کنند زیرا در غیر این صورت نمی‌توانند به توسعه فعالیت‌ها بپردازند. دولت نیز هر چه قانون و مقررات و منابع داشت باشد، به تنهایی توسعه نمی‌یابد و به همکاری بخش خصوصی و دانشگاه‌ها نیازمند است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه باید فعالیت بخش خصوصی را تسهیل کنیم، افزود: اگر رقابت از مسیر خود خارج شد، باید آن را هدایت کنیم. آینده کشور در اختیار بخش خصوصی است و دولت به دنبال تصدی‌گری نیست بلکه می‌خواهد تصدی‌گری را به صفر برساند. اگر از همان ابتدا خصوصی‌سازی به درستی انجام می‌شد، باعث ایجاد تحول می‌شد. بنابراین ما باید به بخش خصوصی توجه ویژه‌ای داشته باشیم و از آنها حمایت کنیم تا اقتصاد را شکوفا کند.

واعظی ادامه داد: هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند می‌تواند منابع همه چیز را تامین کرده و توسعه‌اش را تضمین کند مگر اینکه به نخبگان متوسل شود. امروز فعالیت‌های دانش‌بنیان است که خلق ثروت می‌کند و ما حتما باید به بخش خصوصی و دانشگاه‌ها بها دهیم.

استفاده شبکه توانا از تجهیزات بومی

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال تولید و اشتغال توسط مقام معظم رهبری اظهار کرد: ما باید به تولید توجه ویژه‌ای داشته باشیم تا به سمت اشتغال گام برداریم. در این راستا برای حمایت از تولید داخل، قراردادی امضا شده برای اینکه شبکه توانا کاملا از تجهیزات بومی داخل کشور استفاده کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: علی رغم قیمت بالای تجهیزات بومی، ما تصمیم گرفتیم به تولید و تحقیق داخل بها دهیم. امروز دستاورد یکی از شرکت‌هایی که با ما قرارداد دارد این است که تایید نمونه گرفته و آماده بهره‌برداری است و شرکت ارتباطات زیرساخت هم اعلام آمادگی کرده که از تجهیزات این شرکت استفاده کند.

او با بیان اینکه امروز به سمت انقلاب صنعتی حرکت میکنیم، افزود: این انقلاب با زیرمجموعه هایی که در بخش ما وجود دارد رخ می‌دهد. دنیا با اینترنت، IOT، هوش مصنوعی، ۵G، کلود و بیگ دیتا به انقلاب صنعتی متصل شده است که ابزارهای کار ما هستند.

واعظی با بیان اینکه زمان ارائه خط تلفن به مردم تمام شده است، گفت: در دولت دوازدهم باید به مردم اینترنت و نسل سوم و چهارم همراه عرضه شود. در حالیکه که در ابتدای دولت یازدهم تنها یک شهر به نسل سوم مجهز بود، اکنون در ۱۰۴۶ شهر نسل سوم داریم. همچنین ۷۵۰ شهر به نسل چهارم مجهز شدند، در حالی که در ابتدای دولت شهری مجهز نبود.

وی با بیان اینکه از اپراتورها قول گرفتیم به روستاها و مناطق محروم و کم برخوردار عنایت ویژه داشته باشند، گفت: امروز روستاهای ما به دنبال این هستند که از امکانات استفاده کنند و اگر به آنها توجه نکنیم، تصور می‌کنند نظام و دولت به آنها بی‌تفاوت است.

او با اشاره به شبکه ملی اطلاعات به عنوان اولویت این وزارتخانه بیان کرد: همراه اول نیز بر اساس سیاست‌های دولت، برنامه‌های خود را در راستای شبکه ملی اطلاعات گذاشته است. باید در همین چارچوب به دنبال تولید محتوای فاخر برویم و امنیت شبکه را بالا ببریم.

در این مراسم همچنین تفاهم‌نامه ای بین همراه اول و دانشگاه شریف برای توسعه پروژه های مربوط به نسل پنجم اینترنت (5G) امضا شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر