{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 180734

دو نهاد صنفی هم‌اکنون فضای کسب‌وکارهای اینترنتی که عمده آنها را به‌عنوان استارت‌آپ می‌شناسیم هدف قرار داده‏ اند.

مرکز اصناف و بازرگانان که چندی قبل در موضوع ارائه مجوز به اپلیکیشن‏های اسنپ و تپسی وارد بحث کسب‌وکارهای اینترنتی شده حالا بر اساس ماده 87 قانون نظام صنفی به دنبال تشکیل اتحادیه ‏ای برای کسب‌وکارهای اینترنتی است.

یک کارشناس این مرکز در این زمینه گفت: رسیدگی به تخلفات فروشگاه‏های مجازی (کسب‌وکارهای مجازی) وفق ماده (15) آیین‌نامه اجرایی تبصره ماده 87 قانون نظام صنفی برعهده کمیته‌ای متشکل از مرکز اصناف و بازرگانان، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، وزارت اطلاعات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیروی انتظامی و اتاق اصناف ایران است. در این راستا بر اساس بخشنامه مرکز اصناف و بازرگانان به‌عنوان دبیرخانه این کمیته رده‌های متناظر این کمیته در استان‌ها تشکیل و بر عملکرد کسب‌وکارهای شامل این بخشنامه نظارت می‌کند. به گزارش دنیای اقتصاد، وی ادامه داد: مرکز اصناف که هفته گذشته اصلاحاتی را در این ماده از آیین‏نامه انجام داده می‏خواهد برخی مجوزهای دیگر در این زمینه را هم با مجوز اتحادیه یکی کند؛ مثلا استارت‌آپ‏ها یا کسب‌وکارهای اینترنتی هنگام گرفتن مجوز از اتحادیه خودشان نماد اعتماد را هم همزمان دریافت کنند.

یکی دیگر از اصلاحات انجام شده در این آیین ‏‏نامه پیگیری تخلفات کسب‌وکارهای اینترنتی از این طریق است. براساس ماده 5 این اصلاحیه تخلفات عمدتا به دلایلی از جمله عدم ارائه اطلاعات موثر در تصمیم‌گیری مصرف‌کننده برای خرید یا قبول شرایط، رعایت‌نکردن حق انصراف مصرف‌کننده، تحمیل شرایط غیرمنصفانه به مصرف‌کننده، تبلیغ خلاف واقع، عدم تحویل کالا یا ارائه خدمت، عدم پاسخگویی به نارضایتی مصرف‌کننده (حداکثر ظرف مدت سه روز کاری)، عدم درج یا اعلام نحوه تامین کالا و عدم رعایت قانون و مقررات صنفی و مصوبات کمیته نظارت به وقوع می‌پیوندد. بنابراین پس از ابلاغ اخطار به دارنده پروانه کسب‌وکار مجازی او موظف است ظرف مدت 10 روز نسبت به اصلاح عملکرد خود اقدام کند. در صورت اصلاح نشدن موارد مورد تذکر نسبت به تعلیق فعالیت کسب‌وکار مورد نظر اقدام می‌شود.

براساس قانون مجازاتی که برای متخلف در نظر گرفته می‌شود شامل تعلیق فعالیت و نماد به‌دلیل تامین نکردن کالا یا ارائه خدمت، نقض حفاظت از داده‌های مصرف‌کننده، عرضه کالای غیرمجاز و تکرار و تعدد تخلفات است. به موجب این اصلاحیه در زمان تعلیق دارنده پروانه کسب حق ایجاد تعهدات جدید را نخواهد داشت و در صورتی‌که بعد از گذشت یک ماه از دوره تعلیق دارنده پروانه کسب نسبت به اصلاح عملکرد خود و تطبیق آن با مقررات اقدام کند، تعلیق خاتمه می‌یابد. در صورت تکرار و تعدد تخلفات حداقل مدت تعلیق سه ماه خواهد بود.  این مرکز درباره تشکیل یک اتحادیه سراسری برای کسب‌وکارهای اینترنتی می‌گوید که بر اساس این آیین‌نامه مقرر شده انتخاب اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی از مجموع دارندگان پروانه کسب برگزار شود که در این صورت برای اولین بار با تشکیل اتحادیه یک نظام خودتنظیمی در فضای مجازی را شاهد خواهیم بود. براساس آخرین آمار مرکز اصناف بالغ بر ۲۰ هزار کسب‌وکار مجازی تاکنون نماد اعتماد دریافت کرده‌اند.

 

سازمان نظام صنفی رایانه‏ای: ما باید مجوز بدهیم

در همین حال روز گذشته رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‏ای در یک جلسه مطبوعاتی گفت که مجوز کسب وکارهای اینترنتی باید از سوی این سازمان صادر شود.   ناصرعلی سعادت در جمع خبرنگاران گفت: طبق ماده 78 قانون نظام صنفی، آیین‏نامه فعالیت کسب‌وکارها در فضای مجازی تصریح می‏کند که این قانون شامل اصنافی است که قانون خاصی ندارند و در حوزه کسب‌وکارهای اینترنتی، سازمان قانونی نظام صنفی رایانه‏ای وجود دارد. وی توضیح داد: دو نوع کسب‌وکار با IT مرتبط هستند. نخست کسب‌وکارهایی که از گذشته وجود داشته و اکنون با ابزار IT به‌روز شده‌اند؛ مانند فرش‌فروشی که فروش اینترنتی را نیز به کسب‌وکار خود اضافه کرده و دوم کسب‌وکارهایی که اگر در فضای مجازی بسته شوند، کل کسب‌وکار بسته می‏شود. سعادت گفت: در چارچوب قانون نوع دوم کسب‌وکارها باید از سازمان نظام صنفی رایانه ها مجوز بگیرند و این موضوع نیاز به قانون جدید ندارد و تنها نیازمند بهبود در آیین‏ نامه ‏های موجود است. رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ‏ای کشور و تهران تاکید کرد: طبق قانون تمامی فعالان صنعت IT پیش از انتخاب رسته کاری اول باید از سازمان نظام صنفی رایانه‏ای مجوز بگیرند. به جز سازمان نظام صنفی و مرکز اصناف نهادهای دیگری نیز طی چند ماه اخیر به ارائه مجوز به استارت‌آپ‌ها تمایل نشان داده‏اند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری