{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 170511

سال ۲۰۱۶ به پایان رسید و حالا وقت بررسی اتفاقات و روندهای مختلف در آن است.

 جدیدترین بررسی‌های موسسه تحقیقاتی IDC به بازار جهانی کامپیوترهای شخصی سنتی پرداخته است. این بررسی‌ها نشان می‌دهد که صادرات جهانی کامپیوترهای سنتی شامل کامپیوترهای رومیزی، نوت‌بوک‌ها و ورک‌استیشن‌ها، در فصل چهارم سال 2016 به 2/ 70 میلیون دستگاه رسیده که این رقم نسبت به فصل چهارم سال 2015 کاهش 5/ 1 درصدی پیدا کرده است. کارشناسان معتقدند این روند در ادامه رشد ثابتی ایجاد شده که از سال 2012 روبه کاهش بوده است.

به‌طور کلی اما صادرات جهانی کامپیوترهای شخصی سنتی در کل سال 2016 برابر 260میلیون دستگاه بوده که این رقم در مقایسه با سال 2015 کاهش 7/ 5 درصدی داشته است. اولین فصل از سال 2016 به دنبال موجودی بالای بازار و امکان به روز‌رسانی رایگان ویندوز 10 شاهد نتایج نسبتا مثبتی در بازار کامپیوتر بوده است. از نیمه سال 2016 تا پایان آن اما بیشترین تقاضا و رشد بازار به بخش‌های تجاری اختصاص داشته است. به گزارش دنیای اقتصاد ، در واقع بخش مصرفی مهم‌ترین عامل رکود در بازار کامپیوترهای شخصی بوده، چون رشد تقاضا برای خرید تبلت‌ها و فبلت‌ها در این بخش از بازار باعث کاهش اقبال برای کامپیوترهای شخصی سنتی بوده است. با این حال ارائه امکانات و تجهیزات سخت‌افزاری پیشرفته‌تری مانند هاردهای SSD، حافظه‌های قابل ارتقا و نمایشگرهای با کیفیت در ماه‌های اخیر تاثیر قابل توجهی بر روند رشد این بازار داشته است.

به‌طور کلی بازار کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته همچنان بهترین عملکرد را داشته‌اند. ژاپن و کانادا شاهد افزایش روند رشد خود از فصل سوم سال 2016 بوده‌اند، در حالی که رشد بازار کامپیوتر در منطقه اروپا، خاورمیانه و آفریقا (EMEA) ثابت بوده است. صادرات کامپیوترهای شخصی سنتی در ایالات متحده آمریکا کاهش تدریجی داشته، هر چند در نگاه کلی بازار این کشور عملکرد بهتری نسبت به متوسط جهانی داشته است. منطقه آسیا پاسیفیک به جز ژاپن همچنان به روند بهبود خود با وجود کاهش جزئی ادامه داده، در حالی که آمریکای لاتین همچنان کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است. «لورن لورد» یکی از کارشناسان موسسه IDC در این مورد می‌گوید: «نتایج بازار کامپیوترهای شخصی در فصل چهارم انتظارات برای ادامه روند رکود و ثبات در این بازار را تقویت کرده است. روند کاهشی در بازار کامپیوترهای شخصی در طول پنج سال گذشته به جریان کندتر به‌روز‌رسانی سیستم‌ها از سوی کاربران منجر شده است. با این همه بازار کامپیوترهای شخصی سنتی همچنان فرصت خوبی برای حضور پررنگ و قدرتمند در بخش‌های تجاری دارند. این در حالی است که با آغاز روند کاهشی در بازار موبایل‌های هوشمند و تبلت‌ها، انتظار می‌رود از فشار وارد بر بخش مصرفی بازار کامپیوتر هم کاسته شده و این بخش در سال‌های آینده شاهد بهبود نسبی باشد.

 2016 سال ثبات در بازار کامپیوتر

 2016 سال ثبات در بازار کامپیوتر

 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری