کد خبر 426665

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

کدام کشورها از امنیت غذایی برخوردارند؟/ مردم نگران تامین مواد غذایی در دوران قرنطینه نباشند

با شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشینی مردم برای جلوگیری از انتشار آن، افراد بسیاری به ویژه در کشورهایی که از امنیت غذایی برخوردارند، با ترس و وحشت به خالی کرد قفسه‌ها روی آورده‌اند در حالی که بسیاری از رهبران به عدم نگرانی مردم برای تامین مایحتاج خود تاکید کرده‌اند.

اقتصاد آنلاین مهسا نجاتی؛ در حال حاضرکه نزدیک به یک میلیارد نفر در سراسر جهان در تلاش برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در قرنطینه خانگی به سر می‌برند، شاهد صحنه‌هایی از هرج و مرج در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها هستیم که مشتریان با وحشت به خرید مقادیر عمده ماکارونی، برنج و دستمال توالت روی آورده و قفسه‌ها را خالی می‌کنند.

گفتنی است که بسیاری از رهبران جهان از جمله آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و لیو وردکار نخست‌وزیر ایرلند، نسبت به چنین انباشت‌هایی هشدار داده و اظهار داشتند که قفسه‌های فروشگاه‌ها به صورت کامل تامین خواهد شد و هراس در خرید تنها باعث می‌شود که قشر آسیب‌پذیر مردم از موارد ضروری محروم شوند.

حتی اگر تقاضا برای مواد غذایی و اقلام اساسی به سطوح بی‌سابقه رسیده باشد، قفسه‌های خالی لزوما به معنای کمبود واقعی نبوده بلکه یک تنگنا در عرضه است.

قابل ذکر است که مواد غذایی تولید، بسته‌بندی و به فروشگاه‌های مناطق آسیب‌دیده ارسال می‌شوند. در برخی موارد، در واقع تقاضا بیشتر از عرضه بوده، به ویژه در منطقه شینگن اروپا که بسته شدن مرزها سبب ایجاد اختلالاتی شده است.

در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته، زنجیره‌های تامین مواد غذایی قرار است که قادر به کنار آمدن با مشکلات ایجاد شده باشند.

نکته جالب توجه این است بسیاری از کشورهایی که موج هراس در خرید را تجربه کرده و با قفسه‌های خالی فروشگاه‌ها مواجه شده‌اند، دارای بالاترین سطح امنیت غذایی در سراسر جهان هستند.

پیش از انتشار ویروس کرونا، در سال 2019، واحد اطلاعات اکونومیست، شاخص امنیت غذایی جهانی برای این سال را منتشر کرد. در این گزارش، مقرون به صرفه بودن، در دسترس بودن، ایمنی و کیفیت مواد غذایی در 34 شاخص منحصر به فرد در 113 کشور جهان مورد بررسی قرار گرفته است.

در این بررسی، سنگاپور با کسب امتیاز 87.4 به عنوان کشور دارای بالاترین امنیت غذایی در جهان شناخته شد. به دنبال آن، نام ایرلند و ایالات متحده به چشم می‌خورد.

شایان ذکر است ایتالیا و چین که با شدت بیشتری شیوع ویروس کرونا را تجربه کردند، به ترتیب در رتبه‌های 23 و 35 قرار گرفتند.

کمترین میزان امنیت غذایی در ونزوئلا، بروندی و یمن به ثبت رسید.

در نمودار ارائه شده، به ترتیب کشورهایی که دارای بالاترین امنیت غذایی در جهان هستند را مشاهده می‌کنید؛

ce425cca-4216-48c1-9d12-6a40ad730274

بیشتر بخوانید
ارسال نظر