صعود قیمت نفت در بازار / طلای سیاه در آستانه دومین افزایش قیمت هفتگی

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲۰ سنت معادل ۰.۲۶ درصد افزایش به ۷۶ دلار و ۷۲ سنت رسید.

صعود قیمت نفت در بازار / طلای سیاه در آستانه دومین افزایش قیمت هفتگی

به گزارش رویترز، قیمت نفت کمی در روز جمعه افزایش یافته و در آستانه دومین افزایش قیمت هفتگی قرار دارد. تقاضای بالا ذخایر نفت آمریکا را بیش از حد انتظار پایین آورده و ترس ازبالا رفتن نرخ بهره بانک مرکزی این کشور را خنثی کرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲۰ سنت معادل ۰.۲۶ افزایش به ۷۶ دلار و ۷۲ سنت رسید.نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱۹ سنت معادل ۰.۲۶ درصد افزایش ۷۱ دلار و ۹۹ سنت معامله می‌شود.

هر دوی این شاخص‌های نفتی حدود ۲ درصد طی یک هفته گذشته افزایش قیمت داشتند.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد موسسه اوآندا می‌گوید دورنمای تقاضا برای نفت خام به خاطر افزایش سفرهای تابستانی در آمریکا بهبود یافته و عربستان هم قیمت نفت را برای اروپا و آسیا بالا برده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در روز پنجشنبه اعلام کرد ذخایر نفت خام این کشور بیشتر از حد انتظار به خاطر تقاضای بالا کاهش یافته است و ذخایر بنزین بیشترین کاهش را طی هفته گذشته داشتند.

در این بین عربستان و روسیه هم از کاهش تولید بیشتر خود در ماه اوت خبر دادند. حجم کل کاهش تولید حالا به بیش از ۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد که برابر با ۵ درصد از تولید جهانی نفت است.

اما انتظار افزایش بیشتر نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا مانع بالا رفتن قیمت نفت می‌شود. بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را در ماه ژوئن بین ۵ تا ۵.۲۵ درصد ثابت نگه داشته، اما انتظار می‌رود آن را در اجلاس ۲۵ و ۲۶ ژوئیه افزایش دهد.

اطلاعات اقتصادی آمریکا در روز پنجشنبه نشان داد تعداد آمریکایی‌هایی که فرم مزایای بیکاری را در هفته گذشته پر کرده‌اند افزایش یافته، اما لیست حقوق بگیران بخش خصوصی هم بالا رفته است. 

بدین ترتیب احتمال بالا رفتن نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا در ماه جاری باز هم بیشتر می‌شود.

اپک هنوز هم دورنمای تقاضای نفت برای سال آینده میلادی را مثبت پیش‌بینی می‌کند و انتظار دارد بالاتر از حد متوسط باشد.

بالا رفتن نرخ بهره هزینه وامگیری را برای کسب و کارها و مصرف‌کنندگان افزایش داده، رشد اقتصاد را کند می‌کند و تقاضای نفت را پایین می‌آورد.

سرمایه‌گذاران منتظر مشخص شدن سیاست آمریکا در مورد افزایش نرخ بهره و همچنین اطلاعات مربوط به تورم در چین هستند که هفته آینده منتشر خواهد شد.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
ارسال نظر