نماینده‌ی ایران در هیأت عامل اوپک خبر داد:

تشدید انزوای ایران در اوپک

امیرحسین زمانی‌نیا گفت: ایران وزنه‌ای جدی در اوپک است اما کشوری در سیاست‌گذاری‌ها سهیم می‌شود که تولید بیشتری داشته باشد.

تشدید انزوای ایران در اوپک

به گزارش خبرنگار اقتصادآنلاین، امیرحسین زمانی‌نیا،  نماینده‌ی ایران در هیأت عامل اوپک و سایر مجامع بین‌المللی انرژی، امروز (۱۰ اسفند ماه) در هشتمین کنگره‌ راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو اظهار کرد: من فکر می‌کنم نگرش ژئوپلتیک در مدیران نفتی ایران وجود دارد اما این تفکر، در سطح عالی‌تر و در تصمیم‌گیران ما کمتر دیده می‌شود و به نظر می‌رسد اهداف دیگری در اولویت قرار دارد. 

او با بیان اینکه من در اوپک، انزوای ایران را حس می‌کنم اظهار کرد: ایران وزنه‌ای جدی در اوپک است اما کشوری در سیاست‌گذاری‌ها سهیم می‌شود که تولید بیشتری داشته باشد. 

زمانی‌نیا ادامه داد: در حال حاضر ما هیچ دخالتی در قیمت‌گذاری نفت نداریم چرا که نه صادرات قابل توجهی داریم و نه تأثیرگذاری. 

نماینده‌ی ایران در هیأت عامل اوپک با اشاره به اینکه رقابتی جدی بین کشورهای صنعتی و کشورهای در حال توسعه وجود دارد اظهار کرد: در این رقابت، پادزهر کشورهای در حال توسعه و نفت‌خیز این است که روی یه نکته‌ی امنیت، قیمت و پایداری انرژی تکیه کنند. 

وی افزود: کشورهای در حال توسعه این کانسپت‌ها را در اوپک بزرگ‌نمایی می‌کنند و روی آن‌ها مانور می‌دهند. 

زمانی‌نیا در ادامه به چشم‌انداز گاز در سال ۲۰۵۰ اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود که سهم گاز در سبد انرژی در سال ۲۰۵۰ به ۲۶ درصد خواهد رسید که البته انرژی‌های تجدید‌پذیر نیز در این میان سهم عمده‌ای خواهند داشت. 

او ادامه داد: در سال ۲۰۵۰ مسأله‌ی تکنولوژی و فناوری نیز مطرح است چرا که اگر قرار باشد پیشرفتی در امرژی‌های تجدید‌پذیر حاصل شود باید تکنولوژی و فناوری آن نیز توسعه یابد.

نماینده‌ی ایران در هیأت عامل اوپک افزود: افزایش سهم گاز در سبد انرژی در چشم‌انداز سال ۲۰۵۰ نیازمند ۱۰/۵ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری است. 

او در پایان سخنان خود به ذخایر گاز آفریقا اشاره کرد و گفت: آفریقا دارای منابع عظیم گاز است که اکنون تحت فشار است که آن‌ها را توسعه ندهد و در چشم‌انداز سال ۲۰۵۰ روی توسعه‌ی منابع گاز آفریقا تأکید بسیاری شده است.

ارسال نظر
ارسال نظر