به دلیل هراس از کندی اقتصاد جهانی؛

نفت برنت سقوط کرد

​نفت برنت در حالی که دیروز افزایش پیدا کرده بود امروز با سقوط قیمت مواجه شد چرا که ترس از کندی اقتصاد جهانی و کاهش تقاضای سوخت، در بحبوحه افزایش شدید نرخ بهره توسط بانک مرکزی ایالات متحده، سرمایه‌گذاران را وادار به کسب سود کرد.

نفت برنت سقوط کرد

به گزارش اقتصادآنلاین، معامله‌گران منتظر صورت‌جلسه آخرین نشست فدرال رزرو هستند که قرار است در روز چهارشنبه برگزار شود، چرا که داده‌های مربوط به تورم اصلی، خطر باقی ماندن نرخ‌های بهره را برای مدت طولانی‌تری افزایش داده است.

نفت خام برنت با 96 سنت یا 1.1 درصد کاهش به 83.11 دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) بدون تغییر در 76.34 دلار در هر بشکه باقی ماند.

معاملات آتی WTI در روز دوشنبه به دلیل تعطیلات رسمی در ایالات متحده تسویه نشد. قرارداد آوریل WTI که در حال حاضر فعال‌ترین قرارداد است، با 2 سنت افزایش به 76.57 دلار در هر بشکه رسید.

برنت از اواخر دسامبر در میانه محدوده معاملاتی بین 78 تا 88 دلار در هر بشکه قرار دارد و برخی از سرمایه‌گذاران به دلیل نگرانی از افزایش بیشتر نرخ بهره آمریکا سود می‌برند در حالی که برخی دیگر به امید بهبود تقاضا در چین، به انتظار صعودی شدن قیمت نفت هستند. ساتورو یوشیدا، تحلیلگر کالا گفت: « تا زمانی که نشانه‌های واضح‌تری برای جهت‌گیری آینده سیاست پولی ایالات متحده و مسیر بهبود اقتصادی در چین وجود داشته باشد، بازار در محدوده‌ای محدود باقی خواهد ماند.»

با توجه به اینکه احتمالاً واردات نفت چین در سال 2023 به بالاترین حد خود خواهد رسید و تقاضا از سوی هند، سومین واردکننده بزرگ نفت جهان، در بحبوحه کاهش عرضه، افزایش یافته است، اکنون همه نگاه‌ها به سیاست‌های پولی در ایالات متحده، بزرگترین اقتصاد و بزرگترین مصرف کننده‌ی نفت در جهان معطوف شده است.

برخی تحلیلگران می‌گویند که قیمت نفت ممکن است در هفته‌های آینده به دلیل کمبود عرضه و افزایش تقاضا، علی‌رغم افزایش نرخ بهره آمریکا، افزایش پیدا کند.

ادوارد مویا، تحلیلگر OANDA می‌گوید: «تقاضای چین برای نفت خام روسیه به سطحی که در آغاز جنگ در اوکراین مشاهده می‌شد، بازگشته است.غرب تلاش خواهد کرد چین و هند را از جستجوی منابع جایگزین تحت فشار بگذارد.»

ارسال نظر
ارسال نظر