کاهش ۷۴۴ هزار بشکه ای تولید نفت اوپک

تولید نفت خام اوپک در ماه نوامبر به‌طور متوسط ۷۴۴ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۲۸.۸۲۶ میلیون بشکه در روز رسیده است، یعنی پایین‌ترین رقم از ماه ژوئن.

کاهش ۷۴۴ هزار بشکه ای تولید نفت اوپک

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، جدیدترین گزارش ماهانه اوپک از بازار نفت که در روز سه‌شنبه منتشر شد نشان می‌دهد تولید نفت خام این گروه به‌طور متوسط ۷۴۴ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

 تولید نفت عربستان در ماه گذشته میلادی با 404 هزار بشکه بیشترین کاهش را در میان سایر اعضای اوپک داشته و به 10.474 میلیون بشکه در روز رسیده است، یعنی پایین‌ترین تولید ماهانه از ماه مه 2022.

 پس‌از عربستان بیشترین کاهش تولید متعلق به امارات با 149 هزار بشکه در روز است. تولید نفت این کشور در نوامبر به 3.37 میلیون بشکه در روز رسید. پس‌از آن کویت با یک کاهش 121 هزار بشکه‌ای و عراق با کاهش 117 هزار بشکه‌ای قرار دارند. کویت و عراق در ماه گذشته به‌ترتیب 2.685 و 4.465 میلیون بشکه در روز نفت تولید کردند.

 به‌طورکلی متوسط تولید اوپک برای ماه نوامبر تا 28.826 میلیون بشکه در روز کاهش یافت، یعنی پایین‌ترین رقم از ماه ژوئن.

 درحالی‌که کل تولید اوپک برای ماه نوامبر در راستای طرح کاهش تولید این گروه در پاسخ به شرایط بازار پایین آمده، اما تعدادی از اعضای اوپک تولید خود را افزایش داده‌اند.

 تولید نفت لیبی هم 32 هزار بشکه در روز کاهش یافته و به 1.133 میلیون بشکه در روز رسیده است. وزیر نفت این کشور در اوایل همین هفته تولید نفت این کشور را 1.2 میلیون بشکه در روز اعلام و ابراز امیدواری کرد طی 2 تا 3 سال آینده به سطح تولید سال 2010 یعنی 1.6 میلیون بشکه در روز برسند.

 در این‌ بین تولید نفت آنگولا، گابن و نیجریه روی‌هم‌رفته 132 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

 در شرایطی که تولید نفت اوپک کاهش یافته، تولیدکنندگان غیر  اوپک  روی‌هم‌رفته تولید خود را 800 هزار بشکه در روز در ماه نوامبر افزایش داده و به 72.7 میلیون بشکه در روز رسانده‌اند. این رقم 2.1 میلیون بشکه در روز بالاتر از همین ماه در سال گذشته میلادی است.

 تمام این آمار بدین معناست که سهم اوپک در ترکیب تولید نفت خام دنیا در ماه نوامبر 0.7 درصد پایین آمده و به 28.4 درصد نسبت‌به ماه قبل‌از آن رسیده است.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
ارسال نظر