پایان تعمیرات اساسی پالایشگاه نفت بندرعباس

عملیات اجرایی تعمیرات اساسی واحدهای آیزوماکس، هیدروژن و تصفیه گاز آمین پالایشگاه نفت بندرعباس با موفقیت انجام شد.

پایان تعمیرات اساسی پالایشگاه نفت بندرعباس

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرکت پالایش نفت بندرعباس، این تعمیرات بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌ با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی پس از یک دوره فعالیت مستمر پنج ساله و با رعایت دقیق استانداردهای فنی و تخصصی و مطابق با اصول و الزام‌ها و مقررات بهداشت، ایمنی و محیط زیست انجام شد.

هاشم نامور، مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس در این باره گفت: با الطاف الهی و اتخاذ تمهیدهای مؤثر، ایجاد ساختار اجرایی، سازمان‌دهی، سازوکار مناسب، بهره‌گیری از نظام تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده، پایش، تجزیه‌وتحلیل مستمر و منظم نتایج فعالیت‌های انجام‌شده در هر روز، این عملیات مهم و حساس در مدت زمان ۳۸ شبانه‌روز با موفقیت و صحت و سلامت کامل و بدون وقوع هیچ‌گونه حادثه‌ای انجام شد و پایان یافت.

وی در این باره افزود: هدف اصلی این تعمیرات اساسی، آماده‌سازی واحدهای عملیاتی مذکور برای ادامه کارکرد مطمئن، مستمر و شبانه‌روزی برای یک دوره فعالیت مستمر تولید و تأمین فرآورده‌های نفتی با کیفیت موردنیاز کشور است.  

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس تأکید کرد: در تعمیرات اساسی واحدهای آیزوماکس، هیدروژن و تصفیه گاز با آمین پالایشگاه بندرعباس، همه ظروف و برج‌ها، مُبدل‌ها، فن‌های هوایی، خطوط لوله، پمپ‌ها و کمپرسورها، سیستم‌های برقی و ابزار دقیق، ایستگاه‌های کنترل برق، راکتورها و کوره‌ها بازرسی و ارزیابی شدند و تعمیرات لازم روی آنها انجام شد.

نامور افزود: یکی از اقدام‌ها در این تعمیرات تعویض کاتالیست‌های مورداستفاده در واحد آیزوماکس بود که با تلاش کارکنان به صورت شبانه‌روزی ۳۶۰ تن کاتالیست به همراه لایه‌های محافظ تخلیه و کاتالیست‌های جدید بارگیری شد. این اقدام تأثیر مستقیمی بر کیفیت فرآورده‌های تولیدی در این واحد عملیاتی دارد.  

وی با اشاره به دقت و حساسیت در اجرای تعمیرات اساسی تصریح کرد: به‌منظور اجرای دقیق تعمیرات، نشست‌های پرشمار و مستمری با حضور مدیران و مسئولان شرکت برگزار و نقشه‌های فرآیندی و اجرایی تهیه گرید و کالاها، اجناس، تجهیزات و دستگاه‌های موردنیاز تأمین شد و در طول تعمیرات اساسی نیز نشست‌های هماهنگی و نظارت بر پیشرفت کار به‌صورت روزانه در محل واحدهای تحت تعمیرات برگزار و روند پیشرفت کار به‌صورت مستمر پایش شد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس با بیان اینکه اجرای تعمیرات در دو شیفت به‌صورت شبانه‌روزی به‌منظور حداکثر بهره‌گیری بهینه و مطلوب از اوقات شبانه‌روز و بهره‌وری بیشتر انجام شد، گفت: در اجرای این تعمیرات اساسی افزون بر کارکنان پالایشگاه از خدمات هزار و ۶۰۰ نفر نیروی انسانی بیرون از شرکت استفاده شد.

نامور استفاده از اهرم‌های نظارت و کنترل و تجزیه‌وتحلیل مستمر فعالیت‌های انجام‌شده در مقایسه با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در هر روز، تکیه بر اطلاعات قابل اطمینان، رصد کامل و دقیق فعالیت‌ها، تعامل مناسب و همکاری مطلوب و همه‌جانبه کارکنان واحدهای درگیر در تعمیرات اساسی و بهره‌گیری مؤثر از خرد جمعی، زمان‌سنجی و انجام کار به‌صورت موازی و هم‌زمان در دو شیفت به صورت شبانه‌روزی را از جمله دلایل پایان موفقیت‌آمیز تعمیرات اساسی در مدت زمان تعیین شده عنوان کرد.

وی بیان کرد: در تعمیرات اساسی رعایت اصول، قوانین و الزام‌های اچ‌اس‌ئی در دستور کار قرار دارد. در این باره به‌منظور توسعه فرهنگ ایمنی و پیشگیری از بروز حادثه نشست‌های صبحگاهی ایمنی (HSE meeting) در ابتدای آغاز هر شیفت کاری و با حضور مدیران ستادی و عملیاتی، برای ارائه راهنمایی‌های انجام کار به روش ایمن و اصولی و تذکر برای پیشگیری از بروز مخاطره‌ها و کاهش و حذف آنها در حین کار و ایجاد انگیزه از طریق تشویق نیروهای پیمانکاری شاغل در تعمیرات اساسی که وظایف خود را با کیفیت مطلوب، رعایت مقررات اچ‌اس‌ئی و نظم و انضباط انجام داده‌اند، برگزار شد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس با اشاره به اینکه این تعمیرات نتیجه مشارکت جمعی کارکنان و یک کار گروهی بوده است، ‌ تأکید کرد: در یک برنامه حجیم مانند انجام تعمیرات اساسی هم‌زمان چند واحد پالایشی، ایجاد هماهنگی و ارتباط سازنده و لازم بین گروه‌ها، از اهمیت بالایی برخوردار است که در این دوره از تعمیرات این ارتباط و همکاری به شکل بسیار مناسب و مطلوب برقرار شد و نتیجه آن پیشگیری از بروز هرگونه حادثه و اجرای تعمیرات اساسی مطابق استانداردهای مربوطه با سرعت مناسب و کیفیت مطلوب و بدون وقوع هرگونه حادثه بوده است.

ارسال نظر