تنها یک هفته پس از واکنش تند قالیباف به سخنان اوجی؛

طرح سوال از وزیر نفت کلید خورد

هفته گذشته وزیر نفت مهمان مجلس بود، سخنان جواد اوجی درباره‌ ی ناترازی گاز با واکنش تندی از سوی قالیباف مواجه شد. هنوز یک هفته از این جلسه نگذشته که طرح سوال از وزیر نفت در مجلس کلید خورده است.

طرح سوال از وزیر نفت کلید خورد

اقتصاد آنلاین- نجمه جمشیدی؛ تنها یک هفته از حضور وزیر نفت در مجلس شورای اسلامی و توضیح درباره‌ی ناترازی تولید و مصرف گاز طبیعی کشور می‌گذرد که دوباره طرح سوال از جواد اوجی در مجلس کلید خورده است. گویا قرار نیست مجلس، وزیر را به حال خود رها کند.هادی‌ بیگی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره طرح سوال از اوجی گفته است:«بی‌توجهی به زنجیره ارزش افزوده در صنعت نفت محور سوال از وزیر نفت است.سوالات از وزیر نفت در سامانه مربوطه بارگذاری شده و به زودی فراید قانونی را طبق آیین‌نامه داخلی مجلس طی خواهد کرد.»

پایان خام‌فروشی با تکمیل زنجیره ارزش

تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز بزرگ‌ترین چالش دولت‌ها بوده است. روسای جمهوری که با شعار تحول و شکوفایی صنعت نفت روی کار آمده‌اند اما در عمل موفق نبوده‌اند. چرا تکمیل زنجیره ارزش برای ایرانیان مهم است؟ پاسخ این پرسش در جلوگیری از خام‌فروشی و افزایش ارزش افزوده و دور زدن تحریم‌هاست.تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز یکی از سیاست‌های اصلی نظام است که بر اجرای آن تاکید بسیاری شده است.در روزهایی که خبر از تحریم‌های بیشتر ایران شنیده می‌شود، ارزش تکمیل این زنجیره صد چندان می‌شود چراکه یکی از راه‌حل‌های کاهش اثرات تحریم همین موضوع است. در تکمیل زنجیره ارزش مهم‌ترین گام توسعه پتروپالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌هاست. طرح‌هایی که ارزش افزوده بالایی برای صنعت نفت ایران دارد و می‌تواند به خام‌فروشی نفت کشور نیز پایان دهد. نفت خام در پتروپالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها به محصولات شیمیایی و سپس در صنایع پایین‌دستی به انواع و اقسام محصولات پلیمری و پلاستیکی تبدیل می‌شود. 

واکنش تند قالیباف به اوجی

اما ماجرای حضور اوجی و واکنش تند قالیباف به سخنان او چه بود. هفته گذشته جواد اوجی در صحن علنی مجلس درباره ناترازی گاز گفت:«در حوزه‌ی گاز به ۸۰ میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری نیاز داریم تا میادین مشترک و بخش‌های از فازهای پالایشگاه پارس جنوبی را که توسعه پیدا نکرده و سایر میادین مستقل گازی را توسعه بدهیم.»

 این سخنان اوجی با واکنش تندی از سوی رییس مجلس مواجه شد. قالیباف در این‌باره گفت:«آقای اوجی! شما فکر می‌کنید ۸۰ میلیارد دلار پول وجود دارد که بدهند تا ناترازی گاز را حل کنید؟ به جای دست گدایی دراز کردن، مصرف و هدررفت انرژی را اصلاح کنید.»

 

ارسال نظر