افزایش ۱۰درصدی قیمت گاز در اروپا

پس از انتشار اخباری مبنی بر اینکه اپراتور خط لوله ترک استریم مجوز خود را به دلیل آخرین تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه از دست داده است، قیمت گاز طبیعی در اروپا در روز جمعه بیش از ۱۰ درصد افزایش یافت و به ۲۱۰۰ دلار در هر هزار متر مکعب رسید.

افزایش ۱۰درصدی قیمت گاز در اروپا

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، پس از انتشار اخباری مبنی بر اینکه اپراتور خط لوله ترک استریم مجوز خود را به دلیل آخرین تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه از دست داده است، قیمت گاز طبیعی در اروپا در روز جمعه بیش از 10 درصد افزایش یافت و به 2100 دلار در هر هزار متر مکعب رسید.

قراردادهای آتی گاز نوامبر در هاب TTF هلند با قیمت 2087 دلار در هر هزار متر مکعب یا 205.995 یورو به ازای هر مگاوات ساعت معامله شد.

پس از آنکه اپراتور خط لوله ترک استریم، یعنی شرکت ساوث استریم ترانسپورت که متعلق به روسیه است، روز پنجشنبه اعلام کرد هلند مجوز صادرات این شرکت را پس گرفته است، قیمت ها به دلیل عدم اطمینان در مورد عرضه، تحت فشار صعودی قرار گرفته است.

گزارش رسانه‌ها حاکی است که اگر خط لوله گاز طبیعی ترک‌استریم آسیب ببیند، این اپراتور به دلیل تحریم‌ها قادر به تعمیرات نخواهد بود.

با این حال، ساوث استریم ترانسپورت اعلام کرد که به صادرات گاز ادامه خواهد داد و افزود که قبلاً درخواست خود برای ازسرگیری اعتبار مجوز را اعلام کرده است.

خط لوله ترک استریم که ظرفیت سالانه 33 میلیارد متر مکعب گاز دارد، سوخت روسیه را به ترکیه و اروپای جنوبی منتقل می‌کند.

به گزارش دیلی صباح، این خط لوله گاز که در سال 2020 راه اندازی شد، حدود 18 میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه و 16.8 میلیارد متر مکعب به مشتریان اروپایی صادر کرده است.

بر اساس این گزارش، پس از خرابکاری دو خط لوله نورد استریم، ترک استریم تنها مسیر گاز طبیعی روسیه به اتحادیه اروپا در کنار خطوط لوله‌ای است که از اوکراین می گذرد.

منبع: تسنیم
ارسال نظر