هشدار آژانس بین‌المللی انرژی به اتحادیه اروپا؛

اگر جریان گاز روسیه متوقف شود، باید ۳۰ درصد مصرف را کاهش دهید

مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی طی اظهاراتی هشدار داد که اگر جریان گاز از سمت روسیه متوقف شود، اتحادیه اروپا باید تا اواسط فوریه ۳۰ درصد از مصرف خود را کاهش دهد.

اگر جریان گاز روسیه متوقف شود، باید ۳۰ درصد مصرف را کاهش دهید

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) روز سه‌شنبه طی اظهاراتی هشدار داد که اگر جریان گاز از سمت روسیه متوقف شود، اتحادیه اروپا باید تا اواسط فوریه ۳۰ درصد از مصرف خود را کاهش دهد.

به گزارش راشاتودی، بیرول در ایمیلی به بلومبرگ گفت: بسته به زمان آن، قطع کامل صادرات گاز روسیه به اروپا می‌تواند منجر به پایین‌تر رفتن سطح ذخایر گاز در آستانه زمستان شود و اتحادیه اروپا را در موقعیتی بسیار آسیب‌پذیر قرار دهد.

وی افزود: در شرایط کنونی، من احتمال قطع کامل صادرات گاز روسیه به اروپا را رد نمی کنم.

بر اساس این گزارش، میزان ذخیره سازی گاز اتحادیه اروپا با سرعت کنونی تا ۱ نوامبر به ۹۰ درصد ظرفیت می رسد. با این حال، اگر صادرات گاز روسیه به طور کامل متوقف شود، این میزان می تواند به ۷۵ درصد کاهش یابد.

رییس آژانس بین المللی انرژی خاطرنشان کرد که برای رسیدن به اهداف ذخیره سازی، ابتدا باید کاهش مصرف در بخش صنعت و خانوارها شروع شود.

بزرگترین اقتصاد اروپا یعنی آلمان، پس از کاهش ۶۰ درصدی واردات گاز از طریق خط لوله نورد استریم در اوایل ماه جاری میلادی، با مشکل کمبود عرضه گاز از سوی روسیه دست و پنجه نرم می کند.

در واکنش به این اقدام روسیه، دولت آلمان طرح اضطراری گاز خود را به جریان انداخته است که حکایت از ضرورت کاهش مصرف گاز از سوی مشاغل و خانوارها دارد.

منبع: تسنیم
ارسال نظر

آخرین خبر ها