تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
با تداوم تحریم‌های غرب علیه روسیه؛

نفت ١۵٠ هزار دلاری می شود؟

دبیرکل مجمع بین‌المللی انرژی با اشاره به تحریم‌های غرب علیه روسیه به‌خاطر بحران اوکراین گفت نوسانات بیشتری در راه است و قیمت نفت احتمالاً به ۱۵۰ دلار در هر بشکه می‌رسد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، جوزف مک‌مانیگل، دبیرکل مجمع بین‌المللی انرژی گفت اگر شرایط عرضه نفت روسیه در بحبوحه تحریم‌های غربی و  دوری خریداران از نفت این کشور بدتر شود، قیمت نفت می‌تواند به ۱۵۰ دلار در هر بشکه برسد.

 به گزارش اویل پرایس، طبق گفته‌ مک‌مانیگل، حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز از عرضه نفت روسیه تحت تاثیر حمله پوتین به اوکراین قرار گرفته‌است.

وی گفت احتمالاً ۲ هفته‌ دیگر طول می‌کشد تا مشخص شود چه مقدار از نفت روسیه از بازار خارج شده‌است.

دبیرکل مجمع بین‌المللی انرژی تاکید کرد:«طی چند ماه آینده شاهد بی‌ثباتی بیشتر و قیمت بالاتر نفت خواهیم بود. نوسانات بیشتری در راه است و قیمت نفت احتمالاً به ۱۵۰ دلار در هر بشکه می‌رسد».

وی اضافه کرد نفت ۱۵۰ دلاری موقتی خواهد بود اما همه‌چیز بستگی به شرایط عرضه نفت روسیه دارد.

مک‌مانیگل عقیده دارد قیمت بالای نفت تاثیر چندانی بر تقاضای جهانی نگذاشته‌است. وی تخمین می‌زند تقاضای جهانی برای نفت به ۹۸ درصد سطح قبل‌از بحران کرونا رسیده باشد اما عرضه نفت ۹۵ درصد از سطح قبل از کرونا را نشان می‌دهد. درحالی‌که بسیاری تصور می‌کنند فاصله بین عرضه و تقاضا مربوط به اوپک پلاس و عدم توانایی اعضای این گروه برای افزایش تولید می‌شود، اما نیمی از این کمبود عرضه به آمریکا برمی‌گردد. سیاست‌های کلان و اختلال‌های ایجاد شده در زنجیره عرضه مانع افزایش تولید نفت آمریکا به سطح قبل‌از بحران کرونا می‌شود.

تحلیلگران و بانک‌های سرمایه‌گذاری هم با پیش‌بینی مجمع بین‌المللی انرژی در کاهش عرضه روسیه و احتمال بالا رفتن قیمت نفت تا ۱۵۰ دلار در سال جاری میلادی موافق هستند.

بانک سرمایه‌گذاری جی‌پی‌مورگان اعلام کرد اگر اختلال در عرضه نفت روسیه ادامه داشته باشد، قیمت نفت خام برنت تا پایان سال جاری میلادی به ۱۸۵ دلار در هر بشکه می‌رسد و تقاضای جهانی برای نفت ۳ میلیون بشکه در روز کاهش می‌یابد. محققان این بانک عقیده دارند تولید نفت شیل آمریکا نمی‌تواند به‌خاطر محدودیت‌های نیروی کار و زیرساخت‌ها بیش‌از ۱.۴ میلیون بشکه در روز در سال جاری میلادی رشد کند.

منبع: تسنیم
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها