بهای نفت از ۹۹ دلار در هر بشکه فراتر رفت

بهای معاملات آتی (آوریل) نفت برنت برای نخستین بار از سپتامبر ۲۰۱۴ از ۹۹ دلار در هر بشکه فراتر رفت.

بهای نفت از ۹۹ دلار در هر بشکه فراتر رفت

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، اختلال در عرضه به دلیل تشدید بحران اوکراین، قیمت نفت را در روز سه شنبه بیش از دو دلار افزایش داد.

رویترز مدعی شده است که تشدید تنش اوکراین به دنبال دستور روسیه برای اعزام نیرو به دو منطقه در شرق اوکراین بروز کرده است.

عصر دوشنبه ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه ضمن اعلام دستور به نیروهایش برای ورود به دو منطقه در شرق اوکراین گفت، استقلال دونتسک و لوگانسک را به رسمیت می شناسد.

در بازار معاملات صبح سه شنبه در آسیا، بهای نفت با افزایش ۳.۲۲ درصدی به ۹۴ دلار در هر بشکه رسید.

رویترز افزود: تنش در روابط اوکراین و روسیه با تاثیر بر بازارها قیمت نفت را افزایش داده است. روز جمعه جو بایدن رییس جمهوری آمریکا گفته بود بر این باور است که روسیه تصمیم گرفته به اوکراین در روزهای آینده حمله کند.

در این گزارش آمده است: قیمت نفت خام به تازگی با افزایش ۲۰درصدی از مرز ۹۰ دلار در هر بشکه گذشت که افزایش بیش از ۸۰ درصدی را از آغاز سال ۲۰۲۱ نشان می دهد. این افزایش قیمت همچنین به عوامل دیگری مانند عرضه محدود این محصول نیز مربوط بوده است.

رویترز به نقل از «اندی لیپو» رییس انجمن نفت لیپو پیش بینی کرده که قیمت نفت درصورت وخامت بحران اوکراین می تواند به ۱۱۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد.

این رسانه افزود: انتظار می رود دستیابی به توافق احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ ایران به زودی بدست آید که می تواند باعث بازگشت بیش از یک میلیون بشکه نفت خام ایران به بازار شود.

به گفته لیپو، بازارها همچنین به عربستان و امارات و کویت چشم دوخته اند تا ظرفیتی معادل حدود ۳.۵ تا ۴ میلیون بشکه نفت در روز را پر کنند.

روسیه بزرگترین تامین کننده نفت و گاز اتحادیه اروپا در سال گذشته بوده و تنش های اخیر باعث افزایش قیمت نفت شده است.

منبع: رویترز
ارسال نظر

آخرین خبر ها