​کشف بیش از۶ هزار مرکز غیرمجاز رمز ارز در کشور

شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران اعلام کرد: تاکنون ۶ هزار و ۱۶۶ مرکز غیرمجاز استخراج ارز دیجیتال در کشور شناسایی شده که از این مراکز ۲۲۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه ماینر با ظرفیت مصرفی ۶۳۰ هزار و ۸۳۵ کیلووات کشف شده است.

​کشف بیش از۶ هزار مرکز غیرمجاز رمز ارز در کشور

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، در هفته گذشته ۱۱۰ مرکز غیرمجاز استخراج ارز دیجیتال شناسایی و ۲۸۹ دستگاه با ظرفیت مصرفی ۱ هزار و ۲۳۸ کیلووات کشف شده است.

خوزستان و خراسان رضوی هر یک با ۲۸ درصد، بالاترین آمار کشفیات کشور را به خود اختصاص داده‌اند و پس از آن استان‌های آذربایجان شرقی، کردستان و فارس در رده‌های بعدی کشف مراکز استخراج غیرمجاز رمز ارز قرار دارند.

 ماینر، دستگاه تولیدکننده رمز ارز است. رمز ارز نوعی دارایی دیجیتال است که به طور غیرمتمرکز تولید و نگهداری می‌شود و برای استخراج رمز ارزها باید محاسبات ریاضی پیچیده‌ای توسط رایانه به‌ طور مستمر انجام شود که مستلزم مصرف برق زیادی است.

متوسط انرژی مورد نیاز برای استخراج هر بیت‌کوین به عنوان اولین رمزارز ساخته شده، حدود ۳۰۰ مگاوات ساعت برآورد می‌شود که این انرژی به صورت متوسط معادل مصرف برق بیش از ۳۵ هزار واحد مسکونی در یک روز است.

به استناد تخمین مراجع بین المللی( Cambridge، ۲۰۲۱) در حال حاضر متوسط مصرف برق سالانه کل شبکه جهانی بیت کوین حدود ۹۶ میلیارد کیلووات ساعت برآورد می‌شود که این مقدار از مصرف سالانه برق در کشورهایی مانند بلژیک، فنلاند و اتریش بیشتر است.

 

منبع: ایرنا
ارسال نظر

آخرین خبر ها