تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۶

وعده آب و برق مجانی چه شد؟

وزارتخانه‌های نفت و نیرو، کمیته امداد و سازمان بهزیستی، بخشنامه رایگان شدن تعرفه‌های آب و برق و گاز مددجویان تحت پوشش این دو سازمان را به ادارات خود ابلاغ نکرده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، امسال پس از گذشت ۶ سال، با مصوبه هیئت وزیران، تعرفه‌های گاز تغییر کرد و مطابق با مدل پلکانی، مقرر شد تا سه پله اول گازبهای یارانه‌ای بپردازند و از پله سوم تا دوازدهم، هر پله نسبت به پله قبل، ۴۰ درصد افزایش قیمت گازبها داشته باشد.

در کشور ۵ اقلیم بندی در نظر گرفته شده که بر اساس آن، در اقلیم یک که سردترین منطقه کشور است، شرایط آسان‌تر در نظر گرفته شده؛ به طوری که در اقلیم یک، مشترکان تا ۵۰۰ متر مکعب مصرف، بدون تغییر تعرفه گاز هستند.

تعرفه گاز در اقلیم دو، تا ۴۵۰ مترمکعب مصرف و در اقلیم سه، تا ۴۰۰ متر مکعب مصرف، بدون تغییر خواهد ماند. در پله دوازدهم، مبلغ هر مترمکعب گاز به ۱۹۹۵ تومان رسیده که نسبت به پله اول با قیمت ۴۸۳ تومان، حدود ۴ برابر تفاوت دارد.

به گفته نورموسوی مدیر امور گازرسانی شرکت ملی گاز، این تغییر تعرفه‌ها از سوی دولت، با استناد به ماده یک قانون هدفمندی یارانه‌ها و با هدف کاهش دادن مصرف گاز مشترکان پرمصرف، انجام شده است.

اوجی وزیر نفت نیز گفته است: این سیاست قیمتی، سبب کاهش مصرف از سوی مشترکان پرمصرف تا حد ۲۵ میلیون مترمکعب شده که معادل تولید گاز از یک فاز میدان گازی پارس جنوبی است.

این مدل پلکانی تغییر تعرفه‌ها، برای آب نیز از ابتدای اردیبهشت و برای برق هم، از ابتدای بهمن اعمال شده و قرار بود بر اساس بند (ی) تبصره ۸ ماده واحده قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور، با درآمد ناشی از آن، قبوض گاز و برق و آب مشترکان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، با تعرفه صفر یعنی رایگان محاسبه شود.

مدیران این دو نهاد مانند ملکشاهی مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد و محرابی معاون فناوری اطلاعات سازمان بهزیستی نیز، از اقدام سازمان‌های مذکور برای معرفی مددجویان به وزارتخانه‌های نفت و نیرو خبر داده بودند.

در ادارات مجری قانون چه خبر است؟

به منظور بررسی روند اجرای این بخش از قانون، در قالب یک مددجو، سری به چند اداره آب، برق، گاز، کمیته امداد و بهزیستی زدیم.

در کمیته امداد خبری از ابلاغ بخشنامه رایگان شدن تعرفه‌های مددجویان نبود؛ یک کارمند بهزیستی نیز، بیان کرد که اگر بخشنامه ابلاغ شود، مددکاران خودشان اطلاعات و مدارک لازم را ارسال می‌کنند، اما هنوز دستورالعملی ابلاغ نشده است. یکی دیگر از کارمندان بهزیستی هم گفت: گاهی در تلویزیون مطالبی مطرح می‌شود که صحت ندارد.

وزارتخانه‌های نفت و نیرو اعلام کرده بودند که برای اجرای این قانون نیاز به دریافت اطلاعات از این دو نهاد حمایتی هستند، اما در ادارات زیرمجموعه خودشان نیز، خبری از ابلاغ بخشنامه نبود.

کارمندان ادارات آب و فاضلاب، توزیع برق و گاز، اعلام کردند که آن‌ها نیز فقط اخبار این موضوع را شنیده‌اند، اما هنوز دستوری برای اجرای قانون به آن‌ها داده نشده است.

در نهایت، آب پاکی را مدیر امور مشترکان گاز یکی از مناطق تهران روی دست ما ریخت و گفت: «بزن توی دهنش هر کی اینو گفته؛ گازبها و پول آب و برق رو تا قرون آخر می‌گیرن»!

یازده ماه از ابتدای سال ۱۴۰۰ گذشته، اما هنوز این بخش از قانون بودجه امسال اجرایی نشده و رییس فراکسیون خیرین و امور خیریه مجلس شورای اسلامی گفته، معافیت مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از پرداخت هزینه آب و برق و گاز، در بودجه سال آینده نیز تمدید خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
این مطلب برایم مفید است
۳ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

 • الهام‌ علیزاده
  ۳ ۰

  سلام
  من یه زن بی سرپرست ام مددجوی بهزیستی هستم قبلا فرش می بافتم ولی ارتروز گردن گرفتم دو تا از مهره های کمرم را عمل کردند الان زمینگیر شدم غیر از مستمری ۳۵۰ هزار تومنی ماهانه منبع درامد دیگری ندارم
  من از مسولین می پرسم من چطور با این وضعیت قبض اب و برق و گاز پرداخت کنم ؟

 • عباسی
  ۳ ۰

  سلام
  مستمری مددجویان بهزیستی باید مطابق قانون یک سوم حقوق قانون کار باشه ولی الان ماهی ۳۵۰ هزار تومنه چرا ؟
  چرا به قانون دولت عمل نکرده این همه سال ؟

 • صباح
  ۳ ۰

  سلام
  من مددجوی بهزیستی هستم بیمار دیالیزی هستم و‌هم معلول حرکتی ...چندین دفعه به علت عدم توانایی در پرداخت قبض گاز ..گاز خانه ام را در زمستان قطع کردند ..ایا عدالت این هست ؟ ؟ من معلول در سرما بمانم ؟

 • مجدیار
  ۳ ۰

  سلام
  اون کارمند بهزیستی که از صدقه سر معلول و زن بی سرپرست ..کارمند بهزیستی شده و حقوق چند میلیونی میگیره وقتی معلول به اداره بهزیستی میره کار اونو به امروز و فردا محول میکنه معلومه میگه که گاهی در تلوزیون از رسیدگی به وضع مددجویان میگند و صحت نداره
  وجدان نداره اگه داشت این حرف را نمی زد

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام
  وقتی کارمند اداره گاز خودشو به نفهمی میزنه و از قانون رایگان شدن گاز مددجویان بهزیستی اظهار بی خبری میکنه
  از اجرای این قانون طفره می روند
  دولت برای اجرای این قانون بر عملکرد ادارات اب و برق و گاز نظارت کنه .وگرنه در حدحرف می ماند

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام
  وقتی کارمندای اداره اب و گاز یک عمر قبض نجومی به مردم ارسال کردند دیگه عادت کردند معلومه در مقابل اجرای قانون رایگان شدن قبوض اب و برق و گاز مددجویان بهزیستی مقاومت می کنند و باز قبض نجومی به گوشی مددجویان بهزیستی ارسال میکنند ..
  دولت وقتی نظارتی نداشته باشه بر این ادارات ..همینی که هست

دیگر رسانه‌ها