کد خبر 583048

ریزش قیمت نفت در چهارمین هفته متوالی

نفت‌ خام شدید ترین افت هفتگی خود از ‌ماه آگوست را به ثبت رساند، زیرا بدتر‌ شدن بحران کووید-۱۹ در اروپا چشم‌‌‌‌ انداز بازگشت قرنطینه و محدودیت‌‌‌‌ ها را تقویت کرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد، این اتفاقات درست در زمانی رخ می‌دهد که کشورهای مصرف‌کننده کلیدی به‌دنبال اضافه‌کردن عرضه اضطراری به بازار هستند.

به گزارش خبر‌گزاری بلومبرگ، موج جدید ویروس‌کرونا در اروپا در حال رشد است و بار دیگر چشم‌‌‌‌انداز محدودیت‌‌‌‌های تردد را تقویت کرده که به تقاضای نفت‌خام آسیب می‌‌‌‌زند، در حالی‌که آلمان محدودیت‌‌‌‌‌هایی در این زمینه اعلام کرده و اتریش وارد قرنطینه شده است. این نگرانی‌‌‌‌ها با تمرکز بازار نفت بر روی اقدام آمریکا و چین برای آزادسازی احتمالی ذخایر استراتژیک نفت همراه شده است.

چین روز پنج‌شنبه اعلام کرد که در حال بررسی این مساله است، در حالی که آمریکا بارها گفته که گزینه بهره‌برداری از ذخایر استراتژیک نفت روی میز باقی‌مانده است.  جان کلیداف از اگین‌کپیتال می‌گوید: «این امر ضربه‌‌‌‌ای قوی به بخش نفتی است. درست در زمانی که یک انبوه عرضه احتمالی در حال وقوع است، ویروس‌کرونا هم می‌تواند به بخش تقاضا آسیب بزند.» نفت‌خام پس از آنکه به اوج قیمتی ۷ ساله خود رسید، حتی با وجود رویکرد محتاطانه اوپک‌پلاس در‌ماه گذشته تا حد زیادی دچار تزلزل شده است.

فشار روزافزون دولت آمریکا در ‌ماه گذشته به تولیدکنندگان بی‌نتیجه بود و حالا آمریکا در مسیر آزادسازی ذخایر استراتژیک نفت قرار گرفته که این مساله تهدیدی جدی برای بازار شکننده کنونی است. همچنین ضعف بالقوه در اقتصاد چین نیز به عوامل نزولی در بازار کمک کرده است. در همین حال افزایش عرضه از هاب نفتی کوشینگ در اوکلاهاما باعث شده تا روند رو به رشد وست‌تگزاس در روزهای اخیر بیش از پیش تضعیف شده و بهای این شاخص نفتی در مسیر نزولی قرار بگیرد.

گفتنی است که ذخایر نفت‌خام کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و کشورهای حوزه اقیانوس اطلس به پایین‌ترین حد خود در ۷ سال اخیر رسیده، امری‌که به گفته تحلیلگران گلدمن‌ساکس نشان از عدم‌تعادل در بازار دارد. این تحلیلگران همچنین می‌گویند با روند نزولی که طلای‌سیاه در پیش گرفته، احتمال عرضه ذخایر استراتژیک نفت‌خام کاهش یافته است.

بهای شاخص‌‌‌‌های نفتی با عملکرد منفی که در هفته اخیر داشتند، چهارمین افت هفتگی متوالی را برای خود به ثبت رساندند. شاخص نفتی وست‌تگزاس‌اینترمدییت در پایان معاملات هفتگی در روز جمعه با کاهشی ۱۵/ ۳‌درصدی به ۹۴/ ۷۵دلار در هر بشکه رسید که نشانگر افت ۴۷/ ۲ دلاری آن است. این شاخص نفتی آمریکا در هفته اخیر ۶‌درصد افت قیمت داشته است. همچنین هر بشکه نفت‌خام برنت نیز با افتی ۸۹/ ۲‌درصدی به بهای ۸۹/ ۷۸ دلار معامله شد که کاهش ۳۵/ ۲‌دلاری آن را نشان می‌دهد. این شاخص نفتی نیز در هفته معاملاتی گذشته ۹۹/ ۳‌درصد عقب‌نشینی قیمتی داشت.

ارسال نظر