کد خبر 582807
موافقت با آزادسازی ذخایر نفتی؛

ژاپن با آمریکا همراهی کرد

آسیب‌دیدن اقتصاد ژاپن از افزایش قیمت نفت و پایین‌آمدن ارزش ین، این کشور را به فکر همکاری با آمریکا و آزادسازی ذخایر نفتی انداخته است.

به‌گزارش رویترز، فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن ضمن ابراز آمادگی برای مقابله با روند افزایش قیمت نفت به‌دنبال درخواست آمریکا، اعلام کرد ژاپن برای اولین بار در فکر آزادسازی ذخایر نفتی خود است تا مانع افزایش بیشتر قیمت نفت شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، اما احتمالاً ژاپن برای تصویب این اقدام با مشکل مواجه خواهد شد چون طبق قوانین این کشور تنها در زمان محدودیت عرضه یا بلایای طبیعی می‌توان از این ذخایر برداشت کرد نه به‌منظور پایین آوردن قیمت نفت.
دولت جو بایدن که با کاهش محبوبیت بین مردم و بالا رفتن قیمت بنزین مواجه است، برخی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا را برای آزادسازی ذخایر استراتژیک نفتی تحت فشار گذاشته است تا مانع بالا رفتن بیشتر قیمت انرژی شود.

کیشیدا گفت: «ما به‌دنبال راهی هستیم که قانوناً بر سر قول خود به آمریکا و سایر کشورهای نگران در مورد قیمت نفت، برای همکاری با آن‌ها بمانیم. ما به‌دقت شرایط هر کشور و کاری را که ژاپن می‌تواند انجام دهد بررسی می‌کنیم و به نتیجه خواهیم رسید.»

ژاپن قبلاً در اوایل دهه 1990 برای بیرون آمدن از بحران جنگ خلیج فارس و همچنین در زمان زلزله مرگ‌بار و سونامی در 2011، از ذخایر استراتژیک خود برداشت کرده بود.

توکیو از نزدیک در حال بررسی تأثیر افزایش قیمت نفت بر سومین اقتصاد بزرگ دنیاست تا بتواند تصمیم درست را بگیرد.

ژاپن که منابع نفتی چندانی ندارد، وابسته به نفت خاورمیانه است. افزایش اخیر قیمت نفت و ضعیف شدن ارز این کشور هزینه واردات را بالا برده و ضربه دیگری به اقتصاد وابسته به تجارت این کشور زده است.
دولت کیشیدا در روز دوشنبه از یک طرح محرک اقتصادی 490 میلیارد دلاری پرده برداشت که شامل اقداماتی برای مقابله با قیمت بالای نفت هم می‌شود. ژاپن قصد دارد به پالایشگاه‌های نفت یارانه پرداخت کند تا قیمت عمده‌فروشی بنزین و سوخت پایین بیاید و فشار کمتری به خانواده‌ها و شرکت‌ها وارد شود.

ارسال نظر