کد خبر 578534

افزایش ۴ دلاری قیمت نفت ایران

بر اساس جدیدترین گزارش اوپک، تولید نفت ایران در ماه شهریور افرایش یافته و قیمت نفت سنگین کشور با ۴ دلار افزایش به ۷۴.۰۸ دلار در هر بشکه رسیده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک در جدیدترین گزارش خود به نقل از منابع ثانویه اعلام کرد: تولید نفت ایران در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ برابر با شهریور ماه ۱۴۰۰ به ۲ میلیون و ۵۰۳ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن ۲۲ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

تولید نفت ایران در ماه آگوست یعنی مرداد ماه برابر با ۲ میلیون و ۴۸۲ هزار بشکه در روز بوده است.

بر اساس این گزارش، ایران در ماه ژوئن (خرداد) دو میلیون و ۴۷۰ هزار بشکه نفت و در ماه می برابر با (اردیبهشت) روزانه دو میلیون و ۴۳۷ هزار بشکه نفت تولید کرده است که این رقم در ماه پیش از آن یعنی آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) ۲ میلیون و ۴۲۲ هزار بشکه در روز بوده است.

ایران در اسفند ۹۹ (مارس ۲۰۲۱) ۲ میلیون و ۳۲۸ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

14000815000836_Test_NewPhotoFree

* حفظ جایگاه چهارم در اوپک

ایران در ماه آوریل یا فروردین ماه ۱۴۰۰ جایگاه چهارمین تولیدکننده نفت اوپک را پس و از کویت پیشی گرفت و از آن زمان تاکنون این جایگاه را حفظ کرده است.

در حال حاضر، کشورهای عربستان با تولید ۹ میلیون و ۶۷۸ هزار بشکه در روز، عراق با تولید ۴ میلیون و ۱۳۹ هزار بشکه در روز و امارات با ۲ میلیون و ۷۸۹ هزار بشکه در روز، سه کشور بزرگ تولیدکننده نفت اوپک به شمار می روند.

ایران، پیش از تحریم های آمریکا از سال ۲۰۱۸، سومین بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اوپک پس از عربستان و عراق بود.

* متوسط تولید نفت ایران در سال های قبل

ایران به طور متوسط در سال۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۸۸ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۹ روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۸ روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

ایران در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۴۹۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است؛ این رقم در سه ماه دوم امسال روزانه ۲ میلیون و ۴۴۳ هزار بشکه و در سه ماه نخست امسال روزانه ۲ میلیون و ۲۱۴ هزار بشکه نفت بوده است.

میزان تولید نفت ایران در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ روزانه ۲ میلیون و سه بشکه، در سه ماه سوم روزانه یک میلیون و ۹۴۸ هزار، در سه ماهه دوم، روزانه یک میلیون و ۹۴۹ هزار و در سه ماهه نخست، روزانه ۲ میلیون و ۵۹ هزار بشکه نفت برآورد شده است.

* افزایش ۱۵۱ هزار بشکه ای تولید نفت اوپک

بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۳ کشور عضو این سازمان در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰) ۲۷ میلیون و ۳۲۸ هزار بشکه در روز عنوان شده است که افزایش روزانه ۴۸۶ هزار بشکه‌‌ای نسبت به ماه آگوست را نشان می‌دهد. اوپک در ماه آگوست روزانه ۲۶ میلیون و ۸۴۲ بشکه نفت تولید کرده بود.

* افزایش ۶۹ هزار بشکه ای تولید نفت عربستان

عربستان در ماه سپتامبر روزانه ۱۳۹ هزار بشکه نفت بیشتر تولید کرده و میزان تولیدش به ۹ میلیون و ۶۷۸ هزار بشکه رسیده است. میزان تولید این کشور در ماه آگوست ۹ میلیون و ۵۳۹ هزار بشکه در روز بود.

* اختصاص بیشترین کاهش تولید به ونزوئلا و بیشترین افزایش تولید به نیجریه

تمامی کشورها به جز سه کشور افزایش تولید داشتند که بیشترین افزایش با ۱۵۶ هزار بشکه به نیجریه تعلق دارد. سه کشور ونزوئلا، لیبی و کنگو کاهش تولید داشتند که بیشترین کاهش برای ونزوئلا با ۶ هزار بشکه در روز ثبت شده است.

کشورهای گینه و ونزوئلا افزایش یا کاهش تولید نداشتند و میزان تولیدشان نسبت به ماه گذشته تغییر نکرده است.

ایران، لیبی و نیجریه از توافق کاهش تولید معاف هستند.

* افزایش ۴ دلاری قیمت نفت ایران

متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰) با ۳ دلار و ۷۴ سنت افزایش نسبت به ماه پیش از آن به ۷۴.۰۸ دلار رسید.

نفت ایران در ماه آگوست (مرداد ۱۴۰۰) ۷۰.۳۴ دلار در هر بشکه فروخته شده بود.

14000815000837_Test_NewPhotoFree

* رشد ۲۷ دلاری متوسط قیمت نفت ایران در ۹ ماه نخست ۲۰۲۱

نفت ایران تا این زمان از سال جاری میلادی به طور متوسط ۶۶.۶۵ دلار در هر بشکه فروخته شده است. این درحالی است که متوسط نفت ایران در مدت مشابه سال گذشته ۳۹.۶۴ دلار در هر بشکه فروخته شده بود و این بدان معناست که متوسط قیمت نفت ایران در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی ۲۷.۰۱ دلار بیشتر از مدت مشابه سال ۲۰۲۰ است.

متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۰ برابر ۴۰.۷۷ دلار در هر بشکه، در سال ۲۰۱۹ برابر با ۶۱.۸۵ دلار در هر بشکه برآورد شده است.

بر اساس این گزارش، این رقم طی سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۷ به ترتیب ۶۷.۹۷ دلار و ۴۹.۶۰ دلار به ازای هر بشکه عنوان شده است.

قیمت نفت ایران در ماه فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۹۸) نزدیک به ۱۰ دلار کاهش یافته بود. فوریه، ماهی بود که بیشتر جهان پس از چین، درگیر شیوع ویروس کووید ۱۹ شده بود.

*  افزایش قیمت تمامی انواع نفت اوپک

بر اساس گزارش ماهانه اوپک، تمامی انواع نفت کشورهای اوپک در این ماه افزایش قیمت داشتند که بیشترین افزایش به نفت صادراتی کویت با ۳ دلار و ۸۶ سنت تعلق دارد.

متوسط قیمت سبد نفتی اوپک در ماه سپتامبر با ۳ دلار و ۵۵ سنت افزایش نسبت به ماه قبل از آن به ۷۳.۸۸ دلار در هر بشکه رسیده است. این رقم برای سبد نفتی اوپک در ماه آگوست ۷۰.۳۳ دلار در هر بشکه بوده است.

نفت عربستان نیز با ۳ دلار و ۶۵ سنت افزایش ۷۵.۰۱ دلار در هر بشکه فروخته شد.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز در این ماه به طور متوسط ۷۴.۴۰ دلار به فروش رفته است که ۳ دلار و ۶۰ سنت نسبت به ماه پیش از آن افزایش یافته و هر بشکه نفت خام آمریکا با ۳ دلار و ۷۳ سنت افزایش ۷۱.۴۶ دلار معامله شده است.

ارسال نظر