کد خبر 556303

برای تامین برق آغاز شد؛

احداث ۳۰۰۰مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر برای چاه های کشاورزی

طرح احداث ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر برای تامین برق چاه های کشاورزی آغاز شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، ۱۰۰ هزار حلقه چاه کشاورزی بدون برق در کشور وجود دارد که از سوخت گازوئیل برای پمپاژ آب استفاده می کنند، به منظور تامین برق چاه های کشاورزی احداث ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در دستور کار توانیر قرار گرفته است که باعث صرفه جویی عظیمی در مصرف سوخت خواهد شد. علی چهل امیرانی، مجری طرح برق رسانی روستایی  و چاهای کشاورزی کشور در این باره گفت: براساس مذاکراتی که با سازمان بهینه سازی مصرف سوخت در حال انجام بوده این کار درست اقدام است.

به گفته وی هر حلقه چاه کشاورزی سالانه به طور میانگین ۱۱ هزار لیتر سوخت مصرف می کند که برقدار کردن این چاه ها از طریق انرژی های تجدیدپذیر، می تواند در حفظ محیط زیست، کمک به شبکه برق، جلوگیری از قاچاق سوخت و رونق صنایع مرتبط با انرژی های تجدیدپذیر موثر باشد.

مجری طرح برق رسانی روستایی کشور اضافه کرد: این نیروگاه ها از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث و بازگشت سرمایه آن از محل منابع حاصل از صرفه جویی سوخت که در ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید پیش بینی شده است، انجام خواهد شد.

شرکت توانیر در تیرماه سال جاری فراخوانی را به منظور شناسایی شناسایی سرمایه گذاران علاقمند به تامین تجهیزات و نصب و بهره برداری از نیروگاه های خورشیدی روستایی در سراسر کشور جمعاً به ظرفیت ۳۰۰۰ مگاوات با هدف انتقال تدریجی دانش فنی و ساخت داخل این تجهیزات منتشر کرده بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر