کد خبر 535815

سایه خشکسالی بر زمین های ایران

میزان بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه ۱۳۹۹ تا آخر شهریور۱۴۰۰) تا ۲۰ خردادماه به رقم ۱۲۹.۷ میلی‌متر رسید که در مقایسه با دوره بلندمدت ۵۲ ساله با کاهش ۴۱.۵ درصدی همراه شده و این درحالی است که میزان مصرف آب نسبت به پارسال رشد ۱.۲ درصدی یافته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تجارت، ایران در سال آبی جاری یکی از خشک‌ترین سال‌های ۵۰ سال اخیر را تجربه می‌کند و این خشکی اثرهای نامطلوب خود را برحجم آب مخازن سدهای مهم کشور برجای نهاده و از طرف دیگر هجوم به استفاده از سفره‌های زیرزمینی را دامن زده است. کاهش ملموس بارش‌ها مهمترین اثر خشکسالی امسال است که دغدغه تامین آب مورد نیاز را جدی تر از زمان دیگری کرده است.

براساس گزارش تازه‌ای که از سوی مرکزملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی منتشر شده از ابتدای سال آبی جاری تا روز بیست خرداد ماه تنها ۱۲۹.۷ میلی‌متر بارندگی در کشور اتفاق افتاده و این درحالی است که در دوره بلند مدت ۵۲ ساله ۲۲۱.۹ میلی‌متر بارندگی در کشورمان به ثبت رسیده که نشان از کاهش بارش‌ها در امسال به میزان ۴۱.۵ درصد دارد. میزان بارش‌های فصل بهار نیز تا ۲۰ خردادماه درحالی به رقم ۲۲.۲ میلی‌متر رسیده که در دوره بلندمدت این میزان عدد ۵۴.۷ میلی‌متر را نشان می‌دهد که اختلافی ۶۱.۳ درصدی دارد. از ابتدای خردادماه جاری تا روز بیستم آن فقط ۲.۱ میلی‌متربارندگی اتفاق افتاده درحالی که این رقم در دوره بلند مدت ۴.۵ میلی‌متر بوده و اختلافی ۵۲.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

میزان بارش‌های هفت روز گذشته تا ۲۰ خرداد ماه ۰.۲ میلیمتر گزارش شده است و این درحالی است که میزان مصرف آب در کلان شهر تهران در ۱۷ خرداد ۱۴۰۰: سه میلیارد و ۵۷۵ میلیون لیتر بود که ۱.۲ درصد افزایش نسبت به پارسال نشان می‌دهد. طی پنج هفته بعد(۱۷ خرداد تا ۲۰ تیر) نیز شرایط بارش کم و بیش مشابه بوده و در اغلب مناطق کشور در محدوده نرمال (صفر م.م.) پیش‌بینی می‌شود. استان‌های ساحلی خزر و نواحی شمالغرب بارش کمتر از نرمال خواهند داشت. درمناطق محدودی از جنوبشرق بارش‌های موسمی مورد انتظار است.

همچنین کارشناس سازمان هواشناسی گفت: در پنج روز آینده آسمانی صاف و آفتابی و جوی پایدار در اغلب مناطق کشور حاکم است. «کبری رفیعی» روز شنبه درباره وضعیت جوی کنونی کشور به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: امروز در مناطقی از استان‌های آذربایجان‌شرقی، اردبیل، البرز، سیستان‌ و بلوچستان، کرمان و شرق هرمزگان، افزایش ابر، رگبار پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد در ساعت‌های بعدازظهر پیش‌بینی می‌شود. به گفته وی، در سه روز آینده در بخش‌هایی از خوزستان، بوشهر و ایلام وزش باد، گرد و خاک و غبارآلود شدن هوا پیش‌بینی می‌شود. رفیعی بیان‌داشت: امروز سواحل خزر با بارش پراکنده باران همراه است.

فعال‌سازی بخش خصوصی برای رفع چالش‌های حوزه آب

همچنین معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: مشکلات جدی در حوزه آب وجود دارد و تعداد شرکت‌های دانش بنیان این حوزه محدود است؛ یکی از پیگیری‌های معاونت علمی فعال سازی بخش خصوصی در این زمینه است. سورنا ستاری روز شنبه در حاشیه مراسم رونمایی از چهار طرح‌ فناورانه حوزه آب در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران افزود: توسعه شرکت‌های دانش بنیان از برنامه‌های جدی معاونت علمی است. وی تاکید کرد: باید شرکت‌هایی را داشته باشیم که بتوانند در مقیاس‌های بین المللی و در حوزه‌های مختلف فعالیت کنند. در هر حوزه‌ای که تعداد شرکت‌های دانش بنیان کم یا اثر پذیری آنها محدود است، همان حوزه‌هایی هستند که معمولا به دلیل تحریم با مشکلات جدی مواجه هستیم.

ستاری ادامه داد: حوزه آب یکی از بخش‌هایی است که دارای چالش‌های زیادی در کشور است. مشکلات جدی در حوزه آب داریم و تعداد شرکت‌های دانش بنیان این حوزه محدود است و یکی از پیگیری‌های معاونت علمی این است که بخش خصوصی را در این زمینه فعال کنیم.معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه ایران اکوسیستم خاص دارد، اظهار داشت: کمتر کشوری در دنیا همانند ایران به دلیل شرایط آب و هوایی و جغرافیایی با چالش در حوزه آب مواجه است.

از این رو لازم است فناوری‌های بومی خود را در این حوزه توسعه دهیم. ستاری درباره دستاوردهای محققان کشور در زمینه‌های شیرین سازی آب نیز گفت: این روش جزو روش‌های بسیار نوآورانه در سطح دنیا است که در حذف آلاینده‌ها و شیرین سازی با استفاده از فناوری نانو تاثیرگذاری بالایی داشته است. معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درخصوص نقشه راه توسعه شرکت‌ها در این حوزه یادآور شد: در حوزه آب بیش از ۲۰۰ شرکت فعال شده و در این مسیر تلفیقی از فناوری‌های قدیمی و جدیدی رخ داده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر