اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

قیمت نفت کاهش یافت / عدم موفقیت فصل رانندگی آمریکا در بالا بردن تقاضای سوخت

به دنبال انتشار آمار افزایش موجودی ذخایر سوخت آمریکا در هفته گذشته که نشان داد میزان تقاضا به اندازه کافی نیست، قیمت نفت روز پنجشنبه روند نزولی در پیش گرفت.

قیمت نفت کاهش یافت / عدم موفقیت فصل رانندگی آمریکا در بالا بردن تقاضای سوخت

اقتصاد آنلاینمهسا نجاتی؛ به گزارش رویترز، از آنجا که داده‌های موجودی ذخایر آمریکا، بزرگترین مصرف‌کننده نفت در جهان، افزایش را نشان داد و بیانگر تقاضای سوخت کمتر از حد انتظار در ابتدای فصل تابستان بود، قیمت نفت روز پنجشنبه کاهش یافت.

معاملات آتی نفت خام برنت 55سنت معادل 0.8درصد کاهش یافت و به 71دلار و 67سنت در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا با 53سنت معادل 0.8درصد افت، به قیمت 69دلار و 43سنت در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت.

تحلیلگران ANZ روز پنجشنبه در یادداشتی اذعان داشتند: "از آنجا که ایالات متحده وارد اوج فصل رانندگی در تابستان می‌شود، بازارها نسبت به تقاضا خوش‌بین بودند."

"تسریع روند واکسیناسیون ویروس کرونا و افزایش حجم ترافیک، یک مزیت برای تقاضای سوخت حمل و نقل به شمار می‌رود. با این حال، این داده‌ها نشان می‌دهد که مسیر بهبود وضعیت تقاضا هموار نخواهد بود."

اداره اطلاعات انرژی روز چهارشنبه اظهار کرد که ذخایر نفت ایالات متحده که شامل ذخایر نفت استراتژیک (SPR) نیز می‌شود، به دنبال افزایش تولید پالایشگاه‌ها برای یازهمین هفته متوالی کاهش یافت؛ اما از طرفی موجودی سوخت به دلیل ضعف تقاضای مصرف‌کننده، به میزان قابل توجهی افزایش را نشان داد.

موجودی نفت خام که شامل ذخایر SPR نمی‌شود، در هفته منتهی به 4ژوئن 5.2میلیون بشکه کاهش یافت و به 474میلیون بشکه رسید که سومین افت متوالی هفتگی را نشان می‌‌داد. اما ذخایر سوخت به میزان چشمگیری افزایش یافت، در حالی که عرضه محصولات، در مقایسه با 19.1میلیون بشکه در روز در هفته گذشته، به 17.7میلیون بشکه در روز افت کرد.

به گفته اداره اطلاعات انرژی، تقاضای بنزین در هفته منتهی به 4ژوئن از 9.15میلیون بشکه در روز در هفته پیش از آن، به 8.48میلیون بشکه در روز کاهش یافت؛ اما از طرفی افزایش را از 7.9میلیون بشکه در روز در سال گذشته نشان داد.

تحول دیگری که روی قیمت نفت تاثیر گذاشت، تصمیم شرکت نفت Waha در لیبی بود که پس از رفع نشتی یک خط لوله که تولید نفت این شرکت را نصف کرده بود، اعلام کرد روز پنجشنبه به روند عادی تولید خود بازمی‌گردد.

در هند، سومین مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان، از آنجا که موج دوم بیماری کووید-19 باعث توقف حمل و نقل و فعالیت اقتصادی شده، تقاضای سوخت در ماه می به پایین‌ترین سطح آن از آگوست سال گذشته سقوط کرد.

ارسال نظر