کد خبر 516852

علیرغم ادامه تحریم‌های آمریکا؛

چین ۱میلیون بشکه در روز از نفت خام ایران را خریداری می‌کند

چین علیرغم ادامه تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت ایران، احتمالا در این ماه یک میلیون بشکه در روز نفت از این کشور وارد می‌کند.

به گزارش اویل پرایس، منابع تجاری و تحلیلی اعلام کرده‌اند واردات نفت خام چین از ایران در ماه جاری میلادی احتمالاً به یک میلیون بشکه در روز می‌رسد. این رقم تقریباً نیمی از مقدار نفتی است که عربستان به چین صادر می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم،  در اوایل همین ماه گزارش شد که چین با پیش‌بینی اینکه دولت بایدن تحریم‌ها علیه ایران را برمی‌دارد،  حجم بالایی از نفت ایران را خریداری می‌کند. حتی هند هم  قصد خرید نفت از ایران را دارد.

 واشنگتن در ماه مارس به چین هشدار داد خرید نفت از ایران را متوقف کند.

 طبق گفته یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا :« ما به چینی‌ها گفته‌ایم که تحریم‌ها علیه ایران را ادامه می‌دهیم. هیچ چراغ سبزی وجود نخواهد داشت».

 احتمال لغو تحریم‌هایی که در دوره ترامپ وضع شده وجود دارد ولی بی‌ثباتی‌های بسیاری در این مورد وجود دارد.

 چین در این بین در حال خرید نفت ایران است و اخیراً یک قرارداد بلند مدت عرضه نفت به ارزش 400 میلیارد دلار با این کشور امضا کرده است. طبق این قرارداد، چین سرمایه‌گذاری عظیمی در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران طی 25 سال آینده انجام می‌دهد و در ازای آن از این کشور نفت دریافت می‌کند.

 ایران در حال حاضر برای دوری از تحریم‌های آمریکا مبدأ نفتی را که به چین می‌فروشد پنهان می‌کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • محمد
  ۰ ۱

  يکى از سئوالات امتحان نهائى ششم متوسطه در سال ۱۴۰۰ از يک منبع ناشناس دريافت شد که به دانش آموزان عزيز تقديم مى کنم
  بر طبق قرار داد٬ ايران بعد از ۲ سال پول يک ميليون بشگه را از قرار بشگه اى۶۰ دلار با پول چينى يوان دريافت مى کند. چين همچنين نفت دريافتى را با يک تخفيف ۳۰ درصدى دريافت مى کند. اول٬ حساب کنيد در اين معامله شيرين و دلچسب آنها چند دلار صرفه جوئى مى کنند؟ دوم ٬ اگر بهره ده درصدى پول فروش نفت را در مدت ۲ سال محاسبه کنيم چين چه مبلغ ديگر صرفه جوئى خواهد کرد؟ سوم ٬ حساب کنيد ۲ سال بعد از دريافت نفت اگر چين جمع منافع بدست آمده را در يک پروژه سود آور سرمايه گذارى کند چقدر درآمد برايشان در بر خواهد داشت ؟

 • محمد
  ۰ ۰

  اگر این کار باعث کمک به معشیت وزندگی مردم شود کار بسیار خوب و پسندیده ای است مردم باید این پول را در زندگی خود مشاهده کنند مثل ارزانی وتورم آن وقت فروش نفت ارزشمند است 4سال فشار تحریم سنگین مردم را اذیت کرد ولی امسال سال خوبی خواهد بود به امید خدا