کد خبر 515901

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

افزایش قیمت نفت به دنبال ترس از طولانی شدن انسداد کانال سوئز/ تصمیم اعضای اوپک برای کاهش عرضه چه می‌شود؟

به دنبال نگرانی از ادامه انسداد کانال سوئز برای چندین هفته و اختلال در وضعیت عرضه، قیمت نفت روز جمعه افزایش یافت.

اقتصاد آنلاینمهسا نجاتی؛ به گزارش رویترز، به دنبال نگرانی‌ها از اینکه ممکن است خارج کردن کانتینر غول پیکر که سبب انسداد کانال سوئز شده و حمل و نقل نفت خام و کالاهای نفتی را دچار اختلال کرده هفته‌ها طول بکشد، قیمت نفت پس از تجربه سقوط روز گذشته، امروز یک درصد افزایش یافت.

با این وجود، قیمت‌ها هنوز به سمت روند نزولی برای سومین کاهش هفتگی متوالی تمایل داشت؛ زیرا تقاضا بر اثر اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی در اروپا کاهش یافت.

معاملات آتی نفت خام برنت پس از سقوط 3.8درصدی روز پنجشنبه، 54سنت یا 0.9درصد افزایش یافت و به 62.49دلار در هر بشکه رسید. معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا نیز پس از تجربه کاهش 4.3درصدی روز گذشته، با 65سنت یا 1.1درصد افزایش، با قیمت 59.21دلار در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت. به دنبال سقوط 6درصدی هفته گذشته، هر دو معیار این هفته ضرر 3درصدی را تجربه کردند.

کشتی باربری گیر کرده در کانال سوئز، که یکی از شلوغ‌ترین کانال‌های حمل و نقل نفت، سوخت و سایر تجارت‌ها بین آسیا و اروپا است، مانع تردد شد. مقامات، روز پنجشنبه ورود تمام کشتی‌ها را به این کانال متوقف کردند و برخی اذعان داشتند که آزادسازی کشتی ممکن است هفته‌ها طول بکشد.

به گفته یکی از تحلیلگران، ترس از کاهش عرضه به دلیل مسدود شدن کانال سوئز بر نگرانی از ضعف تقاضا به دلیل اعمال قرنطینه در اروپا و آسیا غلبه کرد.

بر اساس آمار شرکت ردیابی تانکر Kpler، از مجموع 39.2میلیون بشکه از کل معاملات روزانه نفت خام در سال 2020، 1.74میلیون بشکه در روز از کانال سوئز عبور کرده است. علاوه بر این، 1.54میلیون بشکه محصولات نفتی تصفیه شده در روز، مانند بنزین و سوخت دیزل از این کانال عبور کرده که 9درصد از تجارت جهانی محصولات دریایی را تشکیل می‌دهد.

یکی از کارشناسان نیز اذعان داشت که به دلیل تاریک شدن چشم‌انداز تقاضا بر اثر اعمال محدودیت‌های جدید در اروپا، انتظار می‌رود کشورهای عضو گروه اوپک برای حمایت از قیمت‌ها، تولید خود را پایین نگاه دارند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر