کد خبر 483370
موفقیت‌ها در ساخت واکسن کرونا برنفت اثر گذاشت

صعود ۵درصدی قیمت نفت در معاملات هفتگی

قیمت نفت در معاملات هفته گذشته تحت تاثیر موفقیت‌های بیشتر در ساخت واکسن کرونا و احتمال تمدید توافق کاهش تولید ۷.۷ میلیون بشکه‌ای اوپک‌پلاس برای ابتدای سال آینده میلادی، با رشدی پنج درصدی همراه شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، بیش از یک سال از حضور مهمان ناخوانده‌ای به نام ویروس کرونا در جهان می‌گذرد. در این مدت همه ارکان زندگی انسان‌ها دستخوش تغییر شده است.

مهمترین تغییر اما، فاصله‌گذاری اجتماعی برای مصونیت از ابتلا به این بیماری است.

فاصله‌ای که سبب شده تا فعالیت‌های اقتصادی نیز با چالش رو به رو شود. از یک سو این فاصله‌گذاری مسافرت‌ها در جهان را به شدت کاهش داده و از سوی دیگر، تولید را نیز با افت مواجه کرده است.

دو عاملی که به‌طور مستقیم بر تقاضای سوخت در جهان و بازار معاملاتی نفت موثر بوده و حتی توانست قیمت نفت را منفی کند.

با این حال، در روزهای اخیر خبر ساخت واکسن کرونا موجب شده تا فعالان اقتصادی در جهان با نگاهی مثبت به آینده نگاه کنند.

در کنار آن، اعضای اوپک‌پلاس که بهار امسال با توافق تاریخی برای کاهش ۹.۷ میلیون بشکه‌ای در روز از تولید نفت خود، توانستند قیمت طلای سیاه را تا ۱۰۰ درصد افزایش دهند حالا در تلاشند تا توافق کاهش ۷.۷ میلیون بشکه‌ای را برای ابتدای سال ۲۰۲۱ نیز تمدید کنند تا تقویت قیمت نفت در بازار ادامه‌دار باشد، عاملی که افزایش قیمت نفت را در پی داشته است.

در این بین، البته عواملی مانند افزایش محدودیت‌های کرونایی در جهان به دلیل افزایش تعداد مبتلایان و رشد ذخیره نفت خام در آمریکا اجازه رشد بیشتر قیمت‌ها در بازار سیاه را نداده است.

با این حال در جریان معاملات هفتگی نفت خام، نفت برنت که روز دوشنبه با قیمت ۴۲ دلار و ۷۸ سنت کار خود را آغاز کرده بود در پایان معاملات روز جمعه با رشدی پنج درصدی به ۴۴ دلار و ۹۶ سنت در هر بشکه رسید. این در حالی است که ساعاتی پیش از پایان معاملات در روز گذشته، نفت برنت به بالای ۴۵ دلار در هر بشکه رفت اما با توجه به ریسک‌های بازار مجبور به عقب‌نشینی شد.

نفت شاخص آمریکا نیز در جریان معاملات هفتگی خود رشدی پنج درصدی تجربه کرد و از ۴۰ دلار و ۱۲ سنت به ۴۲ دلار و ۱۵ سنت رسید.

قیمت نفت از ابتدای سال ۲۰۲۰ و همزمان با شیوع کرونا در جهان با کاهش همراه شد. تا آنجا که در فروردین و اردیبهشت امسال، قیمت نفت به زیر ۲۰ دلار در هر بشکه رفت.

کرونا با ایجاد محدودیت‌ها و کاهش سفرها موجب شده تا تقاضا برای نفت کاهش پیدا کند و این موضوع زمینه را برای افت قیمت‌ها هموار کرده است. با این حال توافق کاهش تولید اوپک‌پلاس توانست تا حد زیادی قیمت‌ها را ترمیم کند و حالا نیز با امید به ساخت واکسن کرونا، انتظار می‌رود قیمت نفت تا ۵۰ دلار در هر بشکه بالا برود.

ارسال نظر