کد خبر 469672

بازار نمی‌تواند افزایش تولید اوپک را تحمل کند

مدیرعامل شرکت مرکوریا انرژی گفت ذخایر نفتی افزایش یافته و کاهش آن در ادامه سال جاری میلادی در صورت اجرایی شدن برنامه افزایش تولید اوپک پلاس در اوایل سال آینده، آنقدر نخواهد بود که بتواند بازار نفت را متعادل نگه دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، شرکت مرکوریا انرژی سوئیس که یکی از پنج شرکت بزرگ تجارت مستقل نفت در دنیاست، اعلام کرد بازارهای جهانی نفت نمی‌توانند افزایش تولید برنامه‌ریزی‌شده اعضای ائتلاف اوپک پلاس را در شرایط ضعف تقاضای جهانی نفت جذب کنند.

مارکو دونالد، مدیرعامل و یکی از موسسین این گروه انرژی طی مصاحبه ای گفت:«ذخایر نفتی افزایش یافته و کاهش آن در ادامه سال جاری میلادی در صورت اجرایی شدن برنامه افزایش تولیداوپک پلاس در اوایل سال آینده، آنقدر نخواهد بود که بتواند بازار نفت را متعادل نگه دارد».

 وی تاکید کرد:« ما به این نفت اضافه احتیاجی نداریم».

 پیش بینی این شرکت بزرگ تجارت نفت خبر خوبی برای عربستان، روسیه و سایر اعضای ائتلاف اوپک پلاس نیست. این گروه در سال جاری میلادی تلاش کرده‌ با کاهش تولید تاریخی خود بازار آسیب‌دیده از همه گیری ویروس کرونا را نجات دهد. ائتلاف اوپک پلاس تصمیم دارد از ژانویه 2021 بخشی از محدودیت‌های تولید را بردارد ولی هشدار افزایش ذخایر نفتی باعث می‌شود در تصمیم خود تجدید نظر کند.

دونالد گفت:«ما شاهد انتقال حجم بالایی از نفت به ذخایر شناور بر روی آب هستیم. ذخایر ما بر روی آب و خشکی در ماه سپتامبر پر می شوند، بنابراین روند تعادل دوباره بازار نفت کند خواهد شد».

 وی عقیده دارد ائتلاف اوپک‌پلاس مقصر مازاد عرضه نفت به بازار است چون کاهش تولید خود را در ماه اوت پایین آورد و بیش از یک میلیون بشکه در روز به بازار آسیب پذیر نفت اضافه کرد. این ائتلاف قرار است اول دسامبر دیداری داشته باشد تا در مورد افزایش دو میلیون بشکه ای تولید از ژانویه 2021 تصمیم‌گیری کند.

دونالد عقیده دارد بازار نفت نمی‌تواند این افزایش تولید را تحمل کند.

 شرکت ترافیگورا، دومین گروه بزرگ مستقل تجارت نفت در دنیا از دونالد هم بدبین تر است ولی شرکت ویتول انتظار دارد ذخایر جهانی نفت به سرعت تا پایان سال جاری میلادی کاهش یابند.

دونالد گفت احتمالاً تقاضا برای نفت در سه ماهه چهارم سال جاری میلادی 95 میلیون بشکه در روز خواهد بود و کاهش ذخایر حدود یک میلیون بشکه در روز. به این ترتیب، سرعت کاهش ذخایر نفتی بسیار آهسته تر از پیش‌بینی‌های قبلی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر